Reklama

alt

Biegiem niestrudzona

Aleksandra Kalbarczyk

Zespół Szkół w Życzynie

Opiekun: Anna Łysiak

 

Wieczna młodość, miłość „póki śmierć nie rozdzieli” - czy to było kiedykolwiek możliwe...? „Małe jest piękne”- czy Schumachermiał rację wypowiadając te słowa? Czy wszystko jest takie jak Nam się pozornie wydaje? I wreszcie najważniejsze pytanie, czy mała, mazowiecka rzeka może urzec swym pięknem najwybitniejszego studenta Akademii Sztuk Pięknych, czy w niej dostrzeże to, co widzę w niej ja…?

altOkrzejka, bo o niej mowa, swoje źródła bierze w malowniczej wiosce - Woli Okrzejskiej. Jest jedną z wielu rzek w Polsce, która swój bieg kończy w Wiśle (tam wpada jako Bączycha). Okrzejka nie jest długą  rzeką, ma zaledwie 70,4 km długości, ciągnie się niczym wstążka po Nizinie Mazowieckiej. Powierzchnia jej dorzecza to 528 km2, co za tym idzie jest ona mniejsza o około 370 razy niż zlewnia Wisły! Główne dopływy Okrzejki to: Korytka i Swarzyna. Kręte koryto rzeki wyścielane jest piachem, od czasu do czasu kamykami. Woda, nawet latem, jest zimna.

altOkrzejkę zamieszkuje, choć obecnie popularny, to jednak pozostający pod ścisłą ochroną bóbr europejski. Jego działalność łatwo zauważyć na brzegu i w pobliżu rzeki. Co kilkadziesiąt metrów koryto blokowane jest przez drzewa, które przewróciły się wskutek działalności gryzoni. W rzece można spotkać wiele gatunków ryb, które przyciągają rzesze wędkarzy. Najczęściej spotykane są płocie i leszcze, rzadziej jazgarze, liny i szczupaki. Sporadycznie można natknąć się na klenie i okonie.
Brzegi rzeki porasta typowa roślinność wodna.

altKolejnym magnesem, który przyciąga uwagę, są liczne młyny wodne, które działały dzięki  obiegowi Okrzejki. Jednym z najsłynniejszych jest młyn w Podzamczu, pierwotnie należący do rodu Zamoyskich wraz z kompleksem pałacowym leżącym nieopodal brzegów rzeki. Dawniej wierzono, że woda spadająca z koła młyńskiego ma magiczną moc. Dzięki niej można zachować młodość, kochanek będzie nam wierny, a miłość będzie trwała wiecznie… Młyn w Podzamczu przyciągał nie tylko piękne panny i kawalerów, nie był jedynie miejscem spotkań zakochanych, jego piękno zostało zauważone w dziełach wielu malarzy, fotografów i reżyserów. altW serialu  „Trzy młyny” z 1984r., młyn Zamoyskich grał główną rolę, wcielając się w rolę trzech różnych budowli. Na uwagę zasługuje również młyn w Korytnicy, Godziszu i Kozicach. Choć dzisiaj utraciły swoje pierwotne znaczenie, głównie ze względu na stan techniczny, mają duży potencjał - miejmy nadzieję, że ten zostanie zauważony zanim czas wyrwie ostatnią kartkę z kalendarza ich życia.

Okrzejka jest z pozoru spokojną rzeką, która swym biegiem nie wadzi nikomu. Potrafi być jednak kapryśna. Po wiosennym topnieniu śniegu, czy też w porze jesiennej woda przybiera, a jej ilość jest wtedy tak duża, że nie mieści się w korycie. Efektem tego są  zalane łąki i pola. Wyjątkowo duża ilość wody powoduje nawet podtopienie domów.

altRzeka biorąca swoje źródła w Woli Okrzejskiej kiedyś dała nieprzemijającą młodość, miłość do grobowej deski, później wspaniały serial „Trzy młyny”. Teraz swoim pięknem może zachwycić każdego, kto zechce poświęcić jej chwilę swojego czasu.