Reklama

alt

Pomniki przyrody

Małgorzata Zduniak

Zespół Szkół w Życzynie

Opiekun: Anna Łysiak

 

Wola Życka to nieduża miejscowość położona w gminie Trojanów w województwie mazowieckim. Choć wieś nie szczyci się wielkimi rozmiarami, może pochwalić się niezwykłymi i pięknymi widokami. Można znaleźć tu wiele ciekawych miejsc, podziwiać piękne zakątki przyrody, obserwować rośliny i zwierzęta.

 

Już od dziecka ciekawiły mnie tajniki przyrody. Szczególnie intrygowała mnie zielona tabliczka z wizerunkiem orła i napisem „Pomnik Przyrody”, wisząca na pniu drzewa. Widziałam ją codziennie podczas drogi do szkoły. Wraz z wiekiem moja ciekawość rosła. Postanowiłam dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

altSkorzystałam z zasobów Internetu. Tam znalazłam odpowiedź na pytanie, czym jest pomnik przyrody. Otóż jest to prawnie chroniony twór przyrody o szczególnej wartości, odznaczający się indywidualnymi cechami. Dowiedziałam się również, że pomniki przyrody mogą mieć różne znaczenie: przyrodnicze, kulturowe i naukowe, historyczne lub krajobrazowe. Do pomników przyrody zaliczamy m.in. drzewa, krzewy, źródła, wywierzyska, duże głazy narzutowe itp.

Codziennie mijany przeze mnie wiąz szypułkowy należał właśnie do drzew objętych ochroną. Jednak ta wiedza mnie nie satysfakcjonowała.

Dzięki stronom internetowym odkryłam, że w gminie, w której mieszkam jest aż 13 pomników przyrody! Dodatkowo kolejne 7 jest proponowanych do objęcia ochroną. Jeden z nich znajduje się w mojej rodzinnej miejscowości. To właśnie to drzewo mijałam w drodze do szkoły. Jest to duży, rozłożysty wiąz szypułkowy, którego obwód pnia na wysokości pierśnicy wynosi 368 cm. Został on uznany za pomnik przyrody prawie 26 lat temu, w wyniku zgłoszenia go przez młodych uczniów szkoły podstawowej w Życzynie.

W kwietniu 1987 roku drużyna harcerska ze Szkoły Podstawowej w Życzynie wzięła udział w Alercie Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego pod hasłem „Zdrowa Przyroda – Zdrowy Człowiek”. Jedno z zadań polegało na znalezieniu drzew spełniających warunki uznania je za pomniki przyrody, rejestrowania i opisywania ich stanu. Główny warunek to odpowiedni obwód drzewa na wysokości pierśnicy (powyżej wartości minimalnej dla danego gatunki).

Harcerze zgłosili: wierzbę w pobliżu Jabłonowa, lipę w Życzynie i wiąz w Woli Życkiej na terenie posiadłości Ludwika Łukasika. Tylko wiąz został uznany za pomnik przyrody, wymagający ochrony.

alt         alt

Przez wiele lat drzewo zwiększało swoje rozmiary oraz walczyło z trudnymi warunkami i chorobami. Jednego roku wiatr połamał gałęzie. Wymagało to konserwacji i odpowiednio długiej obserwacji. Innym razem drzewo walczyło z chorobą, przez którą opadły liście, a gałęzie zaczęły usychać. Również tą trudność udało się pokonać.

Tworzenie pomników przyrody umożliwia ochronę ciekawych tworów przyrody. Jednakże musimy pamiętać, że należy chronić nie tylko miejsca objęte ochroną, ale również te niechronione, bo to dzięki nim nasza planeta jest tak piękna.