Reklama

alt

Zauważ mnie

Klaudia Bloch, Katarzyna Gałązka

Gimnazjum Publiczne im. Armii Krajowej w Długosiodle

Opiekun: Hanna Śniadała

 

Ciekawość ludzka jest niezaspokojona, dlatego każdy dąży do bliższego poznania jej. Inspiracją do zaspokojenia naszej ciekawości stały się słowa Alberta Einsteina: „Wpatrz się głęboko, głęboko w przyrodę, a wtedy wszystko lepiej zrozumiesz”.

Na terenie Puszczy Białej a uściślając w dolinie rzeki Wymakracz będącej lewym dopływem Narwi zlokalizowana jest malownicza gmina Długosiodło. Lasy mieszane znajdujące się na jej terenie to miejsce gdzie spotkać można królujące w kniejach dziki, jelenie lub sarny. Z uwagi na obfitość zasobów runa leśnego zwierzęta upodobały sobie to miejsce jako znakomite siedlisko do życia. Owoce lasu tj. jagody i grzyby to również dary przyrody, po które chętnie sięgają okoliczni mieszkańcy jak i goście licznie odwiedzający to malownicze miejsce. Imprezą promującą bogactwa Puszczy Białej jest między innymi „Wielkie Grzybobranie” organizowane corocznie. Na uroczystość przybywają także celebryci , którzy ochoczo współzawodniczą w zbieraniu grzybów.

W tym miejscu warto przypomnieć, że grzyby to nie tylko organizmy, które powszechnie rozpoznajemy jako zbudowane z trzonu okrytego kapeluszem, ale również przyjmują postać o bliżej nieokreślonych kształtach. Ponadto, niektóre gatunki grzybów wspólnie z glonami mogą tworzyć idealny układ partnerski zwany symbiozą, tworząc porosty. Przybierać mogą one formę nitkowatą, krzakowatą, listkowatą i skorupiastą. Jednocześnie w zależności od miejsca występowania wyróżnić możemy epifity wieńczące kory drzew, krzewów i krzewinek oraz epiksylity występujące na drzewie. Podkreślić należy, że porosty są bardzo wybredne w kwestii siedliska i usadawiają się tylko na czystych terenach. Długość życia tych niezwykłych form natury jest bardzo zróżnicowana, w zależności  od czynników zewnętrznych mogą przetrwać w danym miejscu nawet sto lat. Długość życia tych niepozornych organizmów umożliwia z dużą dokładnością określić stopień zanieczyszczenia powietrza. Funkcja indykatora zanieczyszczeń to nie jedna praktycznie wykorzystywana cecha porostów. Dostarczają one schronienia i pożywienia swym młodszym kompanom, umożliwiają budowę siedlisk ptakom a także chronią drzewa przed infekcjami grzybowymi. Porosty posiadają również właściwości lecznicze, bowiem już od dawien dawna były wykorzystywane w medycynie ludowej a obecnie w medycynie konwencjonalnej.

alt Symbiotyczny przyjaciel

Mając na uwadze, że opisywane organizmy upodobały sobie malownicze lasy Długosiodła, śmiało stwierdzić możemy, że tereny te są naturalną oazą praktycznie nienaruszalną negatywnymi skutkami cywilizacji. Nie dziwi więc turystyczna atrakcyjność tych terenów dla ludzi poszukujących chwili spokoju i wytchnienia z dala od zgiełku miast.