Reklama

alt

Istnieją jeszcze takie miejsca…

Aleksandra Gałązka, Patrycja Wilczyńska

Gimnazjum Publiczne im. Armii Krajowej w Długosiodle

Opiekun: Hanna Śniadała

 

Urokliwe tereny Puszczy Białej to leśny kompleks, który rozpościera się od Pułtuska po Ostrów Mazowiecką, w którym dominują lasy iglaste z siedliskami określanymi, jako bór świeży i bór mieszany.

Osadnictwo na tym obszarze sięga, co najmniej czasów piastowskich, w których ówcześni mieszkańcy zajmowali się między innymi rybołówstwem, myślistwem i bartnictwem. Pierwsze zwarte skupiska ludzi datowane są na czasy średniowiecza, w tym osada Długosiodła leżąca w północno-wschodniej części Puszczy Białej.

altfot. Agata Pędzich

Najstarszym świadkiem zamierzchłych czasów jest okazały ponad sześćset letni dąb szypułkowy ‘’Jan”, mierzący 25 m wysokości i 6,8 m obwodu. Celem zobrazowania jego wielkości warto wskazać, że jest on piętnaście razy większy niż przeciętny człowiek. Ponadto ‘’Jan” uznawany jest za najstarsze drzewo zarówno Puszczy Białej jak i całego Mazowsza. Dąb podlegający od 1973 roku ochronie prawnej, jako pomnik przyrody zlokalizowany jest na terenie przykościelnym, towarzysząc kolejnym budowlom sakralnym zlokalizowanym  w Długosiodle.

Budowa pierwszego drewnianego kościoła, a uściślając, kościółka z uwagi na niewielkie rozmiary, w trakcie, której posadzono ‘’Jana”, datowana jest na koniec piętnastego wieku. Miejscowi parafianie w podziękowaniu za ochronę przed panującą zarazą, w 1630 roku ufundowali figurkę św. Rocha, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Obecnie jest ona eksponowana w kościele wzniesionym w 1908-1912, który górując nad Długosiodłem przetrwał zawieruchy obu wojen światowych i nawały bolszewickiej w okresie między- wojennym. Zbudowana na planie wydłużonego krzyża świątynia pozostała w dużej mierze dzięki staraniom księdza Antoniego Dąbrowskiego. Wdzięczni za wzniesiony trud parafianie uczcili duchownego pamiątkową, marmurową tablicą z jego popiersiem wykonanym z brązu. Jednocześnie na ścianie kościoła znajduje się odsłonięta w 1993 roku tablica poświęcona żołnierzom poległym na terenach Puszczy Białej w operacji ‘’Burza”. Ponadto w hołdzie żołnierzom Polskim walczącym w latach drugiej wojny światowej i wszystkim, którzy polegli za Ojczyznę w osiemsetletnich dziejach Długosiodła, ufundowano ‘’ Krzyż Ludu Puszczy Białej”

Liczące obecnie ponad osiem tysięcy mieszkańców Długosiodło, otoczone pięknymi lasami to także atrakcja wypoczynkowa dla mieszkańców nieodległych miast w tym Warszawy. Organizowane cykliczne imprezy rozrywkowe tj. ‘’Grzybobranie” promują wizerunek miejscowości, jako oazy spokoju dla osób lubiących spacery na łonie przyrody, zbieranie owoców lasu- grzybów i jagód, których na tym terenie nie brakuje.