Reklama

alt

Wyjątkowy, lecz niedoceniony park w Miętnem

Izabela Ładna, Julia Gontarz

Publiczne Gimnazjum w Michałówce

Opiekun: Bożena Urbańska

 

 

„Czy słyszałeś o parku w Miętnem?” - To pytanie można by długo zadawać, lecz i tak usłyszymy większość przeczących odpowiedzi.


Wspomniany park znajduje się w powiecie garwolińskim (województwo Mazowieckie), we wsi Miętne (znajduje się on około jednego kilometra od trasy Warszawa – Lublin, niedaleko Garwolina). Powstał w pierwszej połowie dziewiętnastego wieku i obejmuje obszar 7,5 hektara. Na pewno myślisz teraz „Co w nim takiego wyjątkowego?” lub „Czym różni się on od innych?”. Otóż ten park jest wyjątkowy z wielu powodów.

altPo pierwsze znajdują się w nim aż dwadzieścia trzy pomników przyrody (zabytkowe drzewa), z których najokazalsze posiadają obwód pnia wynoszący nawet 7 metrów i wysokość do ok. 35 metrów. Te drzewa to dęby szypułkowe(11 okazów), wiązy górskie (7 okazów) i lipy drobnolistne (5 okazów). Wszystkie pomniki objęte są ochroną w drodze rozporządzenia wojewody.

Park ma charakter typowo naturalistyczny. Z pierwotnego układu parku zachowała się aleja lipowo - dębowa. Najstarsze z jej drzew mają nawet 300 lat. Aleja jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w parku, a jej długość liczy ok. 250 m. Obok alei można znaleźć staw, na środku którego możemy zobaczyć malowniczą porośniętą drzewami wysepkę. Możemy ją podziwiać, karmiąc kaczki na drewnianym mostku.

altPark ma bardzo bogatą roślinność. Występują w nim drzewa takie jak: dąb szypułkowy, lipa drobnolistna, wiąz górski, jesion wyniosły, kasztanowiec zwyczajny, olcha czarna, jarzębina itp. Posiada on również wiele rodzajów krzewów, bylin i traw takich jak: leszczyna, jaśmin, czeremcha zwyczajna, bez czarny, kruszyna pospolita, irga, zawilec gajowy, paprocie, jasnota biała, glistnik jaskółcze ziele, barwinek, konwalia majowa, fiołek wonny.

Innym argumentem na korzyść parku jest to , że znajdują się tam stary, zabytkowy dworek pochodzący z przełomu renesansu i baroku (pierwsze wzmianki o jego istnieniu odnotowano już w latach 1617-1620). W marcu 1836 r. obiekt należał do pułkownika Michała Staniuka. To właśnie on wybudował on współczesny budynek dworku. Wiadomo, że w sierpniu 1915 roku przebywał w nim sam Józef Piłsudski. Po nim od roku 1918 majątek stał się własnością państwową. Dokładnie 4 maja 1924 roku Stanisław Wojciechowski (jeden z polskich prezydentów) otworzył w budynku dworu Szkołę Rolniczą, która funkcjonowała do 1977 roku.

alt27 lutego 1975 roku dworek i park zostały wpisane do rejestru zabytków. W latach 1997 – 2002 na terenie budynku odbyły się gruntowne prace remontowe. Dzisiaj budynek należy do samorządu powiatu garwolińskiego. Park świetnie nadaje się na długie spacery, pikniki rodzinne czy też po prostu na miejsce do podziwiania niezwykłych krajobrazów, z dala od hałasu i spalin samochodowych. Ten park jest wyjątkowy , więc jeśli zaciekawił Cię tym artykułem to odwiedź to urocze miejsce.