Reklama

alt

Dzięcioł czarny – Dryocopus martius lekarz drzew

Katarzyna Bryzek, Zofia Zawadka

Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Trojanowie

Opiekun: Anna Krzemińska

 

W naszej miejscowości znajdują się stawy, czyli niewielkie zbiorniki wodne w pobliżu, których rożnie stary las. Jest to bardzo ciekawe i tętniące życiem miejsce. Można tam spotkać wiele wspaniałych zwierząt i ptaków. Wiosną możemy podziwiać piękne polskie bociany, a latem białe łabędzie. Jednak występuje tu także pewien bardzo interesujący ptak, który mieszka u nas przez cały rok, a mianowicie dzięcioł czarny.Pewnego razu, kiedy z koleżanką przechadzałyśmy się po tamtejszych okolicach usłyszałyśmy stukanie w drzewo. Tamtego dnia po raz pierwszy zobaczyłyśmy tego niezwykłego ptaka i byłyśmy nim zachwycone. Zauroczył nas jego wspaniały wygląd.

alt

Wygląd

Ptaki te nie są duże, mimo że to największe polskie dzięcioły. Długość ich ciała wynosi od 45 do 50 centymetrów, natomiast długość samego dzioba dochodzi do 5 centymetrów. Najciekawsze jest to, że sam język jest trzykrotnie większy od dzioba, służy do wyciągania i zdobywania pożywienia. Dzięcioły nie są zbyt ciężkie, ważą ok. 300 gram. Samce są większe od samic, a rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 75 centymetrów. Mają bardzo charakterystyczny wygląd i praktycznie nie da się ich pomylić  z żadnym innym ptakiem. Całe ich ciało jest pokryte czarnymi piórami, jedynie samce na czubku głowy mają czerwoną  „czapeczkę”. Samice mają tylko wąską, czerwoną plamkę na potylicy. Dzięcioły są wyposażone w ostre pazury, którymi trzymają się pnia oraz ogon dzięki, któremu zachowują równowagę.Mózg dzięcioła wypełnia szczelnie całą czaszkę, co podczas kucia  w drzewie chroni go przed uszkodzeniami i wstrząsami. Trzeba też wspomnieć, że są to bardzo szybki i sprytne ptaki, dzięcioł czarny wykonuje nawet do 40 uderzeń na 3,5 sekundy.                                                  

Potomstwo

Dzięcioły czarne są samotnikami, łączą się w pary jedynie wiosną, a pozostałą część roku spędzają osobno, dlatego ich słyszymy stukanie. Wtedy to samce wykuwają dziuple lęgowe. Znajdują się one od kilku do kilkunastu metrów nad ziemią. W ten sposób uniemożliwiają drapieżnikom dostanie się do nich. Ptaki te bardzo często nie kończą tej pracy i zaczynają kuć kolejne „ gniazdo ”. Wtedy inni mieszkańcy lasu, którzy  nie potrafią tego zrobić zamieszkują w opuszczonych dziuplach. Samice składają jaja bezpośredniona drewno, są białe i połyskują, a ich liczba może dochodzić nawet do 5 sztuk. Młode opuszczają gniazdo już po 30 dniach od wyklucia.

Pożywienie

Dzięcioły żywią się owadami i larwami, które żyją w drzewie. Ale to wcale nie one są ich ulubionym pokarmem, prawdziwym przysmakiem są mrówki i ich larwy.Dzięcioły bardzo często nazywane są „ lekarzami drzew ”, ponieważ szukając pożywienia, opukują drzewo wyglądają, jakby je leczyły. Na ten temat powstało wiele wierszy i bajek, w których dzięcioł jest przedstawiany jako doktor. Dzięcioł czarny jest bardzo pięknym i  pożytecznym ptakiem, który zachwyca urodą wielu miłośników przyrody.

alt