Reklama

alt

Kaczy Skarb

Klaudia Jusek, Monika Wałachowska

Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Trojanowie

Opiekun: Anna Krzemińska

 

Często, widząc kaczki rzucamy im kawałki chleba i inne smakołyki. Naszym celem jest dokarmianie, lecz czy robimy to w odpowiedni sposób?

 

Jednym ze skarbów Mazowsza jest kaczka krzyżówka. W Polsce jest ptakiem łownym, więc nie jest chroniona przez cały rok. W miejscowości Trojanów można ją spotkać na niewielkich zbiornikach wodny, jeziorach.

Pożywienie i dokarmianie:

Kaczki większość czasu spędzają w wodzie, na małych oczkach pośród lasów oraz w krajobrazie rolniczym i w parkach miejskich. Całymi rodzinami pływają po jeziorach w poszukiwaniu drobnych roślin wodnych, lub małych ryb, które są przecedzane przez znajdujące się w dziobie sito. Często rzucamy im czerstwy chleb lub bułki, jednak powinniśmy robić to z głową. Chleb powinien być pokrojony, ponieważ zwierzęta te nie mają zębów, a całe bochenki sprawiają im problem. Z kolei nie może być to także pieczywo ciemne, bowiem ma ono kwaśny odczyn szkodliwy dla ptaków i powoduje różne choroby, a  nawet śmierć. Kaczki są wszystkożerne, wiec możemy karmić je także ugotowanymi bądź surowymi warzywami (bez soli). Nie należy także karmić ich przez pewien okres czasu i gwałtownie przestać. Kaczki wtedy nie poradzą sobie, przyzwyczajone do stałego dokarmiania. Z kolei ciągłe dożywianie może spowodować, iż nie odlecą do ciepłych krajów.

Ciekawostka:

Istnieją różne tezy na temat, iż głos kaczki nie stwarza echa, z nieznanych powodów. Lecz na Uniwersytecie w Salford został obalony ten mit. Zrobiono różne testy, które zaprzeczyły twierdzeniu, że głos kaczki nie powoduje echa. Mit ten mógł powstać poprzez trudności z usłyszeniem echa w naturalnych warunkach, przez charakterystyczny odgłos kwakania. 

Ubarwienie:   

Kaczka krzyżówka wykazuje wyraźny dymorfizm płciowy. W okresie godowym kaczor ma głowę i szyję ciemnozieloną z metalicznym połyskiem. Skrzydła szare z biało-czarnym zakończeniem. Spód i wierzch tułowia popielaty, a pierś kasztanowa. Natomiast w czasie letnim kaczor nie różni się ubarwieniem od kaczki, która ma upierzenie czarno-brunatne, ciemno brązowe oczy, pomarańczowe nogi  i oliwkowy dziób.

alt

Występowanie:  

Kaczki występują licznie  na terenie całego kraju. Najczęściej można je spotkać na płytkich zbiornikach wodnych i starorzeczach. Do Polski przylatują w lutym, marcu  a odlatują od końca sierpnia do grudnia. Niektóre zimują u nas. Gniazdują od marca do maja. Gniazda najczęściej są na ziemi lub drzewach w pobliżu wody, zakłada je samica. Znosi zazwyczaj 8-14 zielonoszarych jajek. Wysiadywane są około 22-26 dni. Pisklęta rodzą się po 55 dniach pokryte puchem. Jeśli samica nie będzie obecna podczas wyklucia, pisklę podąży za kimkolwiek innym uważając go za matkę.

Charakterystyczne:

Znakomicie pływają i nurkują. Szybko latają, wydając skrzydłami charakterystyczny poświst. Lecz raz w roku na około 2-3 tygodnie zmieniają pióra na skrzydłach, przez co przez ten okres czasu nie mogą latać. Głos mają taki sam jak kaczka domowa. Samica kwacze w powszechnie znany sposób: „klak-klak-kłak-kłak”. Samiec w okresie godowym wydaje krótki gwizd „pju” oraz ciche, nosowe „weep”.

Kaczkę Krzyżówkę bez wątpienia można nazwać „przyrodniczym skarbem Mazowsza”.