Reklama

alt

Bielik w naszych okolicach

Karolina Kujda, Emilia Osmólska

Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Trojanowie

Opiekun: Anna Krzemińska

 

Bielik zwyczajny jest bardzo rzadkim okazem,bywa nazywany orłem białogłowym którego można podziwiać na naszych Trojanowskich terenach mimo, że przeważnie występuje on na zachodzie i północy Polski. Kraj nasz jest jedną z największych jego ostoi. Jest to wspaniały ptak.  Żeby się o tym przekonać musimy go bliżej poznać.

WYGLĄD BIELIKA

Ptak z rodziny jastrzębi. Jego długość  to ok. 1 m, rozpiętość skrzydeł 2,25 m. jest największym z krajowych ptaków drapieżnych. Należy on do rzędu szponowatych charakteryzujących się przenikliwym wzrokiem. Posiada długie, żółte nogi, a jego palce zakończone są długimi, ostrymi szponami, służącymi do rozrywania ciała ofiary. Jest masywny, posiada szerokie i proste skrzydła. Ma  mocny, ciemnoszary dziób. Rodzaj żeński jest trochę większy niż męski jednak nie znacznie. W upierzeniu miedzy płciami nie ma różnic. Na spodzie u nasady skrzydeł mają białe pióra. Są one brązowo-płowe, a ogon biały.

ZWYCZAJE BIELIKA

Bieliki to ptaki monogamiczne. Dojrzałość  płciową osiągają w wieku 4,5 lat kiedy to zakładają swój pierwszy lęgSkładają od 1-4 jaja najczęściej w marcu lub kwietniu. Odpowiada im  zarówno życie w pojedynkę jak i w parach. Wiją gniazda w trudno dostępnych miejscach, na dużych wysokościach, ponieważ jego pisklęta przez dłuższy czas są bezbronne. (Niezwykłe zwierzęta, niezwykły świat, wydawnictwo IBIS)Zamieszkuje pobrzeża wód na odznaczającym się dużą ilością lasów terenie. Jest on bardzo rzadko spotykany na naszych terenach.  Żywi się rybami, mniejszymi ptakami i padliną. Ze względu na tryb życia, który związany jest z wodami stare ptaki nie opuszczają w okresie zimowym swoich terytoriów, jedynie wtedy, kiedy zbiornik wodny całkowicie zamarznie przenoszą sie nad najbliższa rzekę. Jest w Polsce rzadkim okazem oraz jest objęty ochroną gatunkową.

alt alt

ANEGDOTA O BIELIKU

Bielik podobny do orła został uznany za króla ptaków. Monety z czasów Bolesława Chrobrego ukazują na jego skrzydłach kropki mogące nawiązywać  do białych lotek na skrzydłach bielika.  Przyjęło się, że to właśnie on widnieje na  godle Polski od 1295roku, dlatego że posiada biały ogon. Miał on być odpowiedzią na czarnego ptaka z godła zachodnich sąsiadów Polski, których zadaniem było jednoczenie plemion germańskich.

Orzeł bielik jest także symbolem Wolińskiego Parku Narodowego

alt

ZAGROŻENIA CZYCHAJĄCE NA BIELIKA

  • Pierwszym zagrożeniem jakie może go spotkać jest niekorzystne  działanie człowieka, który poluje na niego.
  • Kolejne zagrożenie stanowi zanieczyszczone środowisko
  • Następnym zagrożeniem jest utrata miejsc na zakładanie gniazd, którego  przyczyna stało się zakładanie rekreacyjnych zabudowań na brzegach rzek.

Żeby podziwiać tego pięknego ptaka, nie musimy jechać aż na drugi koniec kraju. Wystarczy że wybierzemy się na nasze trojanowskie  stawy i przy odrobinie szczęścia uda nam się go  zobaczyć. A jest naprawdę warto go obejrzeć zwłaszcza w locie, bo wtedy widać jego wielkość, rozpiętość i ubarwienie skrzydeł oraz z jaką wdzięcznością się porusza. 

alt