Reklama

alt

Czapla biała

Marta Majek, Katarzyna Pudło

Publiczne Gimnazjum w Zespole Szkół w Trojanowie

Opiekun: Anna Krzemińska

 

Czapla biała (Egretta alba) jest ptakiem z rodziny czapli, występuje w rejonach wszystkich cieplejszych kontynentów oprócz Australii.  90 cm, a rozpiętość  skrzydeł do 160 cm. Jej upierzenie jest śnieżnobiałe, w kątach dzioba  zauważyć można żółty, nieopierzony fragment skóry. Podczas godów dziób jest czarny, a nogi żółte, z barków wyrastają wydłużone, piękne pióra. W szacie spoczynkowej dziób jest żółty, a nogi bardzo ciemne.

Występowanie

W Polsce lęgnie się ona od niedawna, ale z każdym rokiem jest ich tu coraz więcej.Czapla jako swoje siedlisko preferuje duże obszary trzcin, delty rzek oraz zalewy. Gnieździ się w koloniach liczących czasem kilka tysięcy osobników. Do Polski zalatuje coraz  częściej. Można ją zaobserwować na mazowieckich  zbiornikach wodnych.Przylatuje w marcu i kwietniu, a odlatuje na przełomie sierpnia i listopada.

alt

Pożywienie

W skład pożywienia czapli białej wchodzą zwierzęta wodne takie jak małe ryby. Pożywia się czasem owadami, na przykład motylami, czasem nawet zjada ślimaki.

Rozmnażanie

Czapla biała gnieździ się w licznych koloniach. Swoje gniazdo przypominające ażurowy stożek umieszcza w trzcinach, rzadziej w krzakach. W zniesieniu znajduje się 3-5 jaj. Okres wysiadywania trwa ok.25 dni. Pisklakami opiekują się zazwyczaj obydwoje rodzice przez ok. 6 tygodni, później młode ptaki opuszczają gniazdo.

Ciekawostki

·      W Polsce czapla biała jest  tu od niedawna, dlatego że wcześniej ten kraj był tylko jednym z wielu etapów jej migracji.

·      Egretta alba różni się od większości czapli tym, że jako jedyna jest aktywna wyłącznie w ciągu dnia.

·      „Pierwsze gniazdo czapli białej odkryto w 1997 r. nad Biebrzą.”Sylwia Weber, Izabela Sieńko-Holewa  „ROŚLINY I ZWIERZĘTA CHRONIONE w Polsce”

·      „Czapla biała jest szkodnikiem w stawach hodowlanych, dlatego też niektórzy hodowcy ją przepłaszają, a czasem też zabijają." Sylwia Weber, Izabela Sieńko-Holewa „ROŚLINY I ZWIERZĘTA CHRONIONE w Polsce”

·      W przeszłości ludzie długich i białych piór czapli białej używali do ozdoby swoich kapeluszy. Dzisiaj jednak ptaki te w Polsce są pod ścisłą ochroną.

Stawy

alt

Jednym z cennych miejsc, w którym występuje dwadzieścia siedem gatunków lęgowych ptaków, w tym czapla biała, są rozległe stawy w Trojanowie. Istnieją już od bardzo dawna.  Zajmują  powierzchnię ponad stu czterech hektarów. Są  najważniejszym obiektem dla fauny i flory wodnej w gminie Trojanów. Kolejni właściciele tych wód stopniowo je przebudowywali. Obecnie przeznaczone są przede wszystkim do hodowli różnych gatunków ryb, ponadto występują tu płazy. Stawy zasilane są bez przerwy przez tak zwaną zlewnię rzeki Okrzejki.To rzeka w Polsce płynącą głównie na obszarze województwa  mazowieckiego. Rzeczka jest prawym dopływem Wisły - najdłuższej rzeki w naszym kraju osiągającym - 70,4 km długości. Mazowiecki strumień jest stosunkowo niewielki jego powierzchnia obecnie wynosi 528 km². Płynie między innymi przez Wysoczyznę Żelechowską aż do Doliny Środkowej Wisły, gdzie przyjmuje nazwę Bączycha.

alt