Reklama

alt

Ochrona przyrody w powiecie wyszkowskim

Dominik Bakuła, Tobiasz Nowakowski

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie

Opiekun: Halina Górczyńska

 

Powiat wyszkowski jest jednym z najczystszych regionów w Polsce, położonym w obrębie Puszczy Białej i Kamienieckej. Nieskażone środowisko naturalne, zróżnicowany krajobraz z pięknymi kompleksami leśnymi, rzekami, zbiorowiskiem wrzosowisk mącznicowych na wydmach należących do największych w Europie – to cechy wyróżniające nasz region spośród innych.

W granicach Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego zidentyfikowano około sto sześćdziesiąt jeden zespołów i zbiorowisk roślinnych. Osiemnaście z nich, to okazy rzadkie w skali kraju.

Zachęcamy zatem do  spaceru nadbużańskim szlakiem ……

Już z daleka dostrzegamy  roztaczającą  się panoramę  skrytego w zieleni Wyszkowa i  porośnięte  krzewami łąki. To  na   wyszkowskich łęgach   rośnie   bardzo rzadko spotykany  i ginący  w skali Polski kruszczyk błotny (Epipactis palustris).

altJest to gatunek rośliny  wieloletniej  należący do rodziny storczykowatych ( Orchidaceae). Kruszczyk błotny (Epipactis palustris), kwitnie w czerwcu i w lipcu, dorasta do 70 cm wysokości. Jego dość niepozornie ubarwione duże kwiaty są luźno rozłożone na pędzie i nie tworzą zwartego, jak u kukułek kwiatostanu. Nie mają też zapachu  i nie wydzielają nektaru.

Kruszczyk błotny objęty jest  ścisłą ochroną gatunkową. Jego  liczebność maleje wskutek osuszania podmokłych terenów. Roślina została  umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków narażonych na wymarcie (kategoria zagrożenia V).

To właśnie występująca na terenie powiatu wyszkowskiego flora, zarówno ta pospolita, jak i ta niespotykana sprawia, że region ten jest atrakcją  dla turystów, miejscem o urzekającym krajobrazie, który kusi i oferuje swoje dobra o każdej porze roku.