Reklama

alt

Widłak goździsty unikalną rośliną Wyszkowa

Martyna Przybyłowska, Aleksandra Sawko

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie

Opiekun: Halina Górczyńska

 

Widłak goździsty to roślina chroniona występująca w Wyszkowie. Na obszarze tego miasta jest niezwykle cenionym okazem przyrodniczym. To gatunek zimozielony i wieloletni. Roślina ta jest pożyteczna w przyrodzie. Poza tym pomaga nam uporać się z wieloma chorobami związanymi z wątrobą, dlatego pamiętajmy, aby jej nie niszczyć!

 

Ten widłak, inaczej zwany babimór, jest przedstawicielem rodziny widłakowatych. Obecnie rzadko się go spotyka, wskutek czego podlega w Polsce ścisłej ochronie. Jednym z miejsc, gdzie nadal możemy go spotkać, są wyszkowskie lasy. Widłak swoim wyglądem przypomina mech. Jego pęd osiąga do 1 metra długości, a na nim spiralnie ułożone są drobne listki, zakończone białym włoskiem. Liście są równowąskolancetowate, zagięte ku górze. U podstawy każdego listka wykształca się jedna nerkowata zarodnia z zarodnikami, które unosząc się w powietrzu niedaleko ognia, zapalają się z efektem wybuchu. Cykl rozwojowy widłaków trwa od dziesięciu do piętnastu lat. Jest to długi okres więc z tego powodu widłak nazywany jest rośliną wieloletnią. Zazwyczaj tworzy duże łany, które pochodzą od jednego, macierzystego osobnika. Można je spotkać szczególnie od lipca do września w suchych borach sosnowych i mieszanych, zaroślach oraz na wrzosowiskach. Ze szczególnym upodobaniem porasta lasy iglaste. Sporadycznie widłaki tworzą silnie rozgałęziony kobierzec. Rośliny te są toksyczne, a zbiorowiska leśne, które tworzą zwą się torfowiskami. Rolą widłaków jest m.in. gromadzenie wody. Dzięki temu pełnią bardzo ważną rolę w poszyciu lasu, a jednocześnie w ekologii. Chcąc znaleźć widłaka w Wyszkowie i okolicach, należy odwiedzić Puszczę Białą, której obszary porastają. altW poszukiwaniach pomocne może okazać się Nadleśnictwo Wyszków. Niestety widłaki coraz rzadziej można spotkać w Polsce, gdyż często są niszczone przez ludzi, którzy wyrywają ich pędy do wielu celów. Wykorzystują je jako rośliny dekoracyjne, np. do ozdoby świątecznych stołów, bukietów itp. oraz jako lekarstwa. Aktualnie dozwolone jest tylko, oczywiście po uzyskaniu zgody konserwatora przyrody, zbieranie kłosów zarodnionośnych.

Zarodniki widłaka stanowią surowiec leczniczy, gdyż znajdują się w nich m.in.: sole mineralne oraz związki tłuszczowe. W leczeniu naturalnym, zawierający rad widłak, jest bardzo dobry. Jest wyjątkowo skutecznym lekiem na schorzenia wątrobowe, m.in. zapalenie wątroby, stwardnienie wątroby i raka wątroby. Szczególnie zalecana jest herbatka z jego dodatkiem, która dodaje otuchy choremu. Regularne picie lekarstwa powoduje, że dolegliwości choroby ustępują bądź sie zmniejszają. Jednakże należy pamiętać, iż widłaka goździstego nie można gotować!

Jak się okazuje widłaki były używane już przed wiekami. Indianie dawniej stosowali je jako lek zatrzymujący krwawienie. Obecnie w życiu codziennym są używane jako zasypka na rany. Inna możliwość stosowania to pielęgnacja skóry przy oparzeniach, co ukaja ból. Ziele widłaka goździstego możemy zakupić w wielu sklepach zielarskich.