Reklama

alt

Jeziorko Głusza - tajemnicza woda

Magdalena Osik, Wioleta Rosłoniec

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie

Opiekun: Halina Górczyńska

 

Jak głosi miejscowa legenda, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Jeziorko Głusza stał kiedyś murowany kościół, jednak niegodziwość ludzi, sprzymierzonych z jakąś złą siłą spowodowała rozstąpienie się ziemi  i pochłonięcie świątyni przez wodę. Niektórzy ludzie twierdzą, że, gdy wokół Głuszy panuje zupełna cisza, można co jakiś czas usłyszeć wyraźne, wydobywające się z głębi wody bicie dzwonów tego zatopionego, zaklętego kościoła.

Jeziorko Głusza, choć jest miejscem mało znanym, zachwyca swoim malowniczym położeniem w starorzeczu rzeki Bug. Leży po prawej ,wschodniej stronie granicy gminy Wyszków. Powierzchnia jeziorka wynosi około 1-2 hektara, a głębokość od 30 cm do 3 metrów w  zależności od poziomu wody. Ze względu na wypływające z głębi ziemi źródła zimą część zbiornika nie zamarza.

alt

Choć jest miejscem urokliwym trudno jest się tam dostać. Podstawową przeszkodę do bezproblemowego dotarcia na miejsce stanowią liczne drzewa i krzewy, takie jak: olchy, osiki, lipy, jesiony, klony, sosny, leszczyny, brzozy, wierzby. W Głuszy panuje cisza i spokój, jednak nie jest to miejsce, w którym można wypocząć, ponieważ jeziorko nie jest przystosowane do pływania. Niema również piaszczystego brzegu, na którym można byłoby usiąść i odpocząć. Ponadto, poza owadami można natknąć się tu na wszelkiego rodzaju zwierzęta. Począwszy od żab i wiewiórek, poprzez bobry, które budują w wodzie swoje żeremia, a skończywszy na sarnach i lisach, zamieszkujących tereny Głuszy. Z ciekawych ptaków można dostrzec tam: raniuszki, kwiczoły, dudki, sowy, gile, szczygły, bociany, łabędzie, dzięcioły, kaczki - głównie krzyżówki, czaple, a nawet orła bielika.

alt

Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych oraz bezwzględnej ciszy, z głębi lasu, w którym znajduje się „tajemnicza woda” słychać bicie dzwonów. Nie są to jednak żadne siły nadprzyrodzone, lecz jak zawsze niezastąpiona i niezwykła natura - kumkające żaby. Dźwięk, jaki z siebie wydają rozchodzi się z wielkim echem. Jeziorko Głusza to miejsce urokliwe i pełne przyrodniczych niespodzianek. Każdy, kto odwiedzi tę wodę będzie nią oczarowany.