Reklama

alt

Wiewiórka pospolita

Paulina Pawłowska, Magdalena Szulęcka

Gimnazjum nr 1 im. Polskich Mistrzów Olimpijskich w Wyszkowie

Opiekun: Halina Górczyńska

 

Wiewiórka pospolita (Sciurus vulgaris) z rodziny wiewiórkowatych. W Polsce podlegająca całkowitej ochronie. Często uwielbiana przez dzieci.

 

altWiewiórka pospolita

Królestwo: Zwierzęta

Typ: Strunowce

Gromada: Ssaki

Rząd: Gryzonie

Rodzina: Wiewiórkowate

Rodzaj: Sciurus

Gatunek: Wiewiórka pospolita

 

 

 

Długość ciała zwierzęcia wynosi około 20-27 cm, natomiast długość jej ogona mierzy 20-25cm. Uszy mają długość 2,5-3,5 cm, a na ich końcach znajdują się charakterystyczne pędzelki. Wiewiórka waży od 200 do 300 gram. Występuje w dwóch odmianach – rudej i czarnej. Pierwsza odmiana charakteryzuje się rudym futrem natomiast futro drugiej ma kolor czarnobrunatny. Spód ciała obu wiewiórek jest biały a grzbiet rudawy lub ciemnobrązowy. Dzięki jej ogonowi kierunek lotu jest ustabilizowany.

Zamieszkuje ona najczęściej lasy różnych typów, parki i inne skupiska drzew. Łączy się w pary tylko na czas rui, która trwa od lutego do końca lipca, a poza tym żyje samotnie. W zimę nie zapada w sen, tylko przy niekorzystnej pogodzie szuka sobie schronienia w dziuplach lub gniazdach w kształcie kuli. Wiewiórka pospolita jest zagrożona często przez drapieżne ptaki, ssaki i ludzi.

alt

Gatunek ten często pożywia się orzechami i nasionami drzew iglastych. Swoimi ostrymi siekaczami potrafi przegryźć skorupę orzecha nawet w kilka sekund. Oprócz nasion i orzechów żywi się również grzybami. Zjada też owady, pisklęta, jagody i jaja ptasie. Gromadzi zapasy żywności, przyczyniając się tym do rozsiewu nasion drzew.

Kiedy samica jest gotowa, samiec ugania się za nią pokazując swoje skoki między drzewami. Ciąża wiewiórki trwa od 37-39 dni, a młode rodzą się w okresie kwiecień-sierpień. Małe wiewiórki są nagie i ślepe, a ich liczba wynosi od 3 do 7. Matka karmi młode mlekiem przez około 8 tygodni. Zaczynają samodzielnie żyć w wieku ok. 10 tyg., a dojrzałość uzyskują pod koniec pierwszego roku. Wiewiórki pospolite żyją około 10 lat.