Reklama

alt

I Ty zostań odkrywcą

Karol Frączek

Publiczna Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Maciejowicach

Opiekun: Monika Frączek

 

Rzeka Okrzejka o długości 70,4 km i powierzchni dorzecza 528 km² jest prawobrzeżnym dopływem Wisły. Płynie głównie na obszarze województwa mazowieckiego. W dolnym biegu tworzy liczne rozlewiska, a do Wisły uchodzi poniżej ujścia Radomki, przyjmując nazwę Bączycha.

Tegoroczna przedłużająca się zima sprawiła, że odżyły w mojej pamięci wspomnienia związane z rodzinnymi wycieczkami nad okoliczne  starorzecza (okolice wsi Kraski Górne). Właśnie wtedy, z podarowaną przez tatę lornetką, obserwowałem po raz pierwszy- tak dokładnie- życie otaczającej mnie przyrody. Dostrzegłem, m.in. pływającą parę łabędzi ze swoimi pisklętami. Nie zwracając uwagi na moją obecność, „jadły z apetytem” przybrzeżne wodorosty i zabawnie wyglądały, gdy od czasu do czasu nurkowały po „smaczne kąski”. Zachwycony           spotkaniem z łabędziami, ze zwiększoną uwagą dalej obserwowałem okolicę. Nad powierzchnią wody krążył wielki ptak drapieżny. Od taty dowiedziałem się, że jest to rybołów i znajduje się, podobnie jak łabędzie, pod ochroną.

alt

Kolejne wycieczki zaskakiwały co raz to nowymi „przyrodniczymi skarbami”. Wspólnie z tatą odkryliśmy działalność bobrów. Z roku na rok jest ich coraz więcej, toteż łatwiej jest znaleźć ślady ich obecności, np. nadgryzione pnie drzew (kilkakrotnie widzieliśmy powalone i okorowane drzewa). Na drogach polnych dość często napotykaliśmy wygrzewające się w słońcu zaskrońce (z większych zwierząt występują tu sarny i dziki, sporadycznie łosie, powodując szkody w uprawach rolnych).

alt

Rozlewająca się wśród pól Okrzejka stwarza również dogodne warunki dla rozwoju i bytowania licznych, ciekawych gatunków roślin. Dominujący obszar rozlewiska porośnięty jest grążelem żółtym (Nuphar luteum) oraz gdzieniegdzie grzybieniem białym (Nymphaea alba). Ale najciekawszym odkryciem jakiego wspólnie z tatą dokonałem, była obecność salwinii pływającej (Salvinia natans) - paproci wodnej, jedynej przedstawicielki rodziny salwiniowatych, rosnącej w stanie dzikim w Polsce.  Jest to roślina ściśle chroniona i umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski w grupie gatunków narażonych na wymarcie (kategoria zagrożenia V). To było zdumiewające odkrycie!

alt alt

Nigdy bym się o tym nie dowiedział, gdybym cały swój wolny czas, tak jak większość moich rówieśników, spędzał przed  komputerem, a nie na łonie natury. Zapewne wiele cennych odkryć jest jeszcze przed nami. Przed nami- to znaczy przede mną i przed Tobą, drogi Czytelniku. Zachęcam więc, abyś aktywnie spędzał swój wolny czas, bawiąc się, np. w tropiciela skarbów przyrody.

Jeśli mnie się to udało, uda się też Tobie!