Reklama

alt

Las bogactwem do ochrony

Agnieszka Kulesza, Mateusz Borkowski

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. J. Trzaskomy w Porządziu

Opiekunowie: Elżbieta Niedźwiedzka, Barbara Włodarczyk

 

"Zamknij oczy i wsłuchaj się,

jak szumią drzewa.

Wsłuchaj się jak,

pięknie ptaszek śpiewa.

Wsłuchaj się jak szemrze las.

Jak jest pięknie wokoło nas..."

Natalia Otczyk

 

Polskie lasy są cennym bogactwem . Stanowią one niewielką powierzchnię naszego kraju -  ok. 28%. Jednak ze  względu na swoje walory przyrodnicze, bogactwo gatunków  organizmów sprawiają, że cieszą się one dużym zainteresowaniem przyrodników. Nas zainteresowały obszary leśne występujące w okolicy naszego miejsca zamieszkania .

altLasy te są częścią Puszczy Białej, położonej częściowo na terenach Nadleśnictwa Wyszków. Są one ciekawym obiektem pod względem przyrodniczym. Flora tego terenu jest charakterystyczna dla obszarów nizinnych, polodowcowych. Dominują tu bory sosnowe z borówką czernicą, brusznicą wrzosami i mchami w runie leśnym. Charakteryzują się bogatą fauną i florą. Występuje tu wiele gatunków roślin chronionych tj. lilia złotogłów, sasanka otwarta, wawrzynek wilczełyko, konwalia majowa, pierwiosnki, kopytniki czy barwinek pospolity. Ciekawym miejscem są łąki leśnictwa Tuchlin, gdzie występują rzadkie gatunki storczyków. Leśnicy prowadzą tam specjalne działania- ręczne koszenie łąk -  po to, aby nie nastąpiła sukcesja tych terenów przez gatunki roślin.   

Na terenie Nadleśnictwa Wyszków występuje wiele obiektów - pomników przyrody, np.: w miejscowości Długosiodło rośnie najstarszy mazowiecki dąb z metryką, zwany Dębem  św. Jana posadzony w 1481r. Na uwagę zasługują również dęby szypułkowe o obwodzie średnio 5 m czy modrzewie polskie o obwodzie ok. 3 m.

altLas  oprócz  roślin stanowią również  zwierzęta. Organizmy te są ze sobą ściśle powiązane. Każda warstwa tego ekosystemu obfituje w charakterystyczne dla siebie gatunki, które znajdują tam schronienie i pożywienie. Z wielką radością odwiedzamy pobliskie  lasy, ponieważ nie dotarł do nich jeszcze wielkomiejski rozwój przemysłu.  Podczas porannych lub wieczornych spacerów często spotykamy sarny, zające, jelenie, dziki, lisy, łosie, a nawet  kuny.  Jeśli uda nam się być „niewidocznym” to możemy przez długi czas przyglądać się sójkom, dzięciołom, pliszkom i innym małym ptakom, a nawet sowom i żurawiom, które w okolicach Ochudna upodobały sobie podmokłe tereny leśne.  Wiosną do późnych godzin wieczornych słychać kukułkę. W naszych lasach mieszkają również wiewiórki, jednak są one bardzo płochliwe i nie pozwalają na dłuższe podziwianie ich codziennych  rytuałów. Bardzo bogaty jest również świat owadów, które reprezentują : biegacze, szeliniaki,  mrówki i chrabąszcze. Dużo jest także motyli, komarów i  much.  Zdarza się, że podczas spaceru w słoneczny dzień, na leśnej ścieżce  natkniemy się na  zaskrońca, a spod kamienia czmychnie  jaszczurka. Jak w większości lasów, również i u nas  występują  pospolite gryzonie. Zimą, wczesną wiosną, a także późną jesienią w poszukiwaniu pożywienia zarówno  rano i wieczorem , na pobliskich polach żerują zwierzęta kopytne i wówczas można podziwiać je w całej okazałości.

Mamy szczęście, że mieszkamy na terenie, który stanowi ogromne bogactwo roślin i zwierząt. Dzięki nim nasz świat staje się bogatszy, a my sami bardziej wrażliwi. Dbajmy o to nasze bogactwo i chrońmy je. Szkoda, że nie wszyscy potrafią cieszyć się tym co bliskie…