Reklama

alt

W służbie przyrody

Karolina Zwolińska, Martyna Jechna

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. J. Trzaskomy w Porządziu

Opiekunowie: Elżbieta Niedźwiedzka, Barbara Włodarczyk

 

W leśniczówce znajdującej się na skraju lasu, tuż przy drodze wiodącej do wsi Ochudno mieszka leśniczy Grzegorz Jechna. Pan Jechna bardzo chętnie i ciekawie opowiada zarówno o swojej pracy jak i o lesie, którego roślinność bardzo go fascynuje. Mogliśmy się o tym przekonać zadając mu kilka pytań.

 

Dlaczego wybrał pan zawód leśnika?

Kończąc szkołę podstawową szukałem pomysłu na życie i wtedy rodzice podsunęli mi pomysł by skończyć szkołę dla leśników. Długo się jeszcze zastanawiałem wahałem nad wyborem zawodu, ale ostatecznie zdecydowałem się na wybór szkoły leśnej w Białowieży. Wspaniała kadra nauczycielska tej szkoły jeszcze bardziej pogłębiła moją fascynację lasem, przyrodą.

alt

Pan leśniczy Grzegorz Jechna podczas zajęć edukacyjnych leśnictwie Porządzie

Co lubi pan w swojej pracy?

Moja praca polega głownie na pielęgnacji i hodowli roślin, ochronie zasobów leśnych, np. opiekujemy się gniazdem bociana czarnego.

Najbardziej w swojej pracy lubię obcowanie z przyrodą. Kocham zwierzęta, zachwycają mnie rośliny. Często mam okazję bycia świadkiem ciekawych scen przyrodniczych. Jedna z nich szczególnie zapadła mi w pamięci. Pewnego dnia spotkałem na swej drodze łosia. W pierwszej chwili wydawało mi się, że to koń, ale myliłem się. Największe moje zdziwienie było wtedy, gdy łoś wcale nie miał zamiaru uciekać. Popatrzyliśmy na siebie z niedalekiej odległości i każdy z nas poszedł w swoją stronę.

Czy podglądał pan czasami życie dzikich zwierząt?

Na pewno trudno jest podejrzeć życie jeleni, saren czy dzików, ponieważ są to zwierzęta bardzo płochliwe, ale czasami mi się to udaje. Zwłaszcza wczesną wiosną, kiedy na łąkach trawa zaczyna już się zielenic, a w lesie jeszcze nie. Zwierzęta stadami wychodzą z lasu szukać pożywienia. Kilka takich stad udało mi się czasami obserwować. Nie udało się  podejść bardzo blisko, gdyż jak wcześniej powiedziałem zwierzęta te łatwo spłoszyć. Często też obserwuję ptaki za pomocą lornetki.

Czy to prawda, że pracę leśnika wyznaczają pory roku?

Niektóre prace są związane z porami roku np. wiosną sadzimy las, zimą dokarmiamy zwierzęta. Dawniej pozyskiwanie drewna odbywało się głównie zimą ze względów na jego mniejsze narażenie na szkodniki i grzyby. Obecnie, ze względu na ciągłe zapotrzebowanie na drewno, np. przez tartaki czy do produkcji papieru lub mebli, musimy wyjść naprzeciw producentom i dostarczamy je przez cały rok

alt

Pan leśniczy udziela instrukcji, jak dokonać pomiaru drzewa.

Czy leśnictwo podejmuje akcje ochrony cennych gatunków roślin i zwierząt?

Kilka, a nawet kilkanaście razy w roku podejmujemy akcje sprzątania lasu. Współpracujemy ze szkołami w edukacji młodego pokolenia. Chcemy by dzieci umiały zachować się w lesie, by nie zaśmiecały go. Bardzo ciekawą i pożyteczną akcją jest dbanie o użytki ekologiczne. W leśnictwie Tuchlin występują łąki z cennymi gatunkami storczyków. Nadano im status ochrony czynnej. Corocznie łąki koszone są przez kosiarzy, aby nie następowała sukcesja leśna, niektóre gatunki drzew bardzo szybko wkraczają na nowe terytoria, zarastają je i zagłuszają pozostałe. W ten sposób dbamy o przetrwanie tego gatunku.

alt

Jak rozpoznawać drzewa za pomocą liści - instruktaż

Czy był pan świadkiem zanieczyszczenia lasu?

Nigdy nie byłem bezpośrednim świadkiem takich zdarzeń. Bardzo trudno jest złapać kogoś na gorącym uczynku. Wielokrotnie spotykam w lesie góry śmieci wywiezione przez różnych ludzi. Często próbuję bawić się w detektywa by znaleźć jakieś ślady sprawcy, ale rzadko się to udaje. Niektóre obszary leśne są monitorowane. Zajmuje się tym straż leśna. Oni są informowani jeśli w lesie wydarzy się coś złego.

Jak zaapeluje pan do mieszkańców naszej gminy, aby nie zanieczyszczali środowiska?

Jeżeli chcemy oddychać czystym, świeżym powietrzem, jeżeli chcemy mieć miejsca gdzie możemy iść na spacer i miło spędzić czas, chrońmy lasy, nie zanieczyszczajmy ich. 

Dziękujemy za cenne informacje o pracy leśnika i życzymy dalszych sukcesów w pracy.

Wywiad przeprowadziły: Karolina Zwolińska i Martyna Jechna pod kierunkiem Barbary Włodarczyk i Elżbiety Niedźwiedzkiej