Reklama

alt

Las i jego strażnicy

Alicja Ciepiela, Agata Sochaczewska  

Publiczna Szkoła Podstawowa im. ks. J. Trzaskomy w Porządziu

Opiekunowie: Elżbieta Niedźwiedzka, Barbara Włodarczyk

 

Porządzie to niewielka miejscowość w województwie mazowieckim, położona ok. 60 km od Warszawy. W pobliżu  znajdują się tereny objęte ochroną  „Natura 2000" i wstęga pięknych lasów, których strzegą leśnicy z Leśnictwa Porządzie . Jednym z ludzi, zajmującym się na co dzień opieką nad tymi terenami,  jest pan Mirosław Goździewski , który wraz ze swoją rodziną mieszka w leśniczówce, znajdującej się na terenie Porządzia i bardzo ciekawie opowiada o swojej pracy, a także o otaczającym  królestwie roślin i zwierząt.             

Pan Goździewski w nadleśnictwie pracuje ok. 16 lat, o wyborze takiego zawodu zadecydowała tradycja rodzinna. Posada w Porządziu nie była pierwszą, ponieważ wcześniej pracował w Przasnyszu. Aby zostać leśniczym musiał ukończyć Technikum Leśne, a po  znalezieniu pracy w swoim zawodzie kontynuował naukę .

alt

Do codziennych obowiązków zawodowych p. Goździewskiego należą m.in. hodowla lasu (sadzenie nowych drzew), następnie jego ochrona, a także pozyskiwanie drewna potrzebnego społeczeństwu  do życia codziennego. Jednym z marzeń p. Goździewskiego związanym z zawodem jest to, aby było mniej biurokracji, co wiąże się z większą ilością czasu poświęcanego środowisku. Pan Goździewski w swej pracy napotyka różne trudności, jakimi są m.in. nielegalne wycinki drzew, kradzież drewna oraz dzikie wysypiska śmieci. Każdy leśnik stoi na straży leśnego domu, jednak nie jest to łatwa praca.

Leśnicy bardzo aktywnie współpracują z pobliskimi szkołami, gdzie w atrakcyjny sposób przybliżają problematykę leśną, przyglądają się uczniowskim zmaganiom podczas konkursów, a także zachęcają do aktywności fizycznej, rozgrywając wspólnie z uczniami mecze w piłkę nożną. Integrują się ze społeczeństwem organizując ciekawe imprezy przyrodnicze.

Okoliczne lasy to bezcenne bogactwo tlenu, surowca jakim jest drewno, miejsce odpoczynku i relaksu, a także schronienie dla wielu zwierząt. Odbywają się tu  polowania, w których uczestniczą członkowie Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ), do którego należy również pan Goździewski. Członkowie PZŁ doskonale wiedzą, że nie na wszystkie zwierzęta można polować przez cały rok, dowiedzieć się tego można również z kalendarza łowieckiego. W naszych okolicznych lasach występuje wiele gatunków drzew, dominująca jest sosna pospolita, dąb, a także brzoza. Zwierzęta, które przy odrobinie cierpliwości i właściwego zachowania można zobaczyć podczas spacerów po lesie,  to oprócz zajęcy także dziki, lisy, sarny, jelenie i łosie.  Z pobliskim lasem graniczy bardzo ciekawy przyrodniczo teren, jakim jest bagno Pulwy, na którym wiosną i jesienią można zobaczyć  duże ilości żerujących zwierząt, a także liczne gatunki ptaków (Dyrektywa Ptasia - forma ochrony środowiska w ramach sieci Natura 2000) - jest to obszar specjalnej ochrony ptaków.

Bogata szata roślinna i zwierzęca wymaga od leśników nieustannej opieki i wielu godzin nie zawsze łatwej pracy. Jednak dbanie o środowisko to nie tylko obowiązek leśniczych, lecz także nasz - dzieci, młodzieży i dorosłych. Powinniśmy starać się tak postępować, aby w lasach było  czysto, bezpiecznie i przyjemnie. Wspierajmy więc leśniczych w ich pracy. Okażmy serce otaczającej nas przyrodzie, a ona stworzy nam warunki do zdrowego i długiego życia.

Wszystkim leśnikom życzymy wytrwałości i satysfakcji z pełnienia tej szlachetnej misji.