Reklama

alt

Zanieczyszczenie rzeki Świder – fakt czy mit?

Karolina Wróbel

Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie

Opiekun: Daria Gładysz

 

Przez nasze miasto Józefów przepływa rzeka Świder. Dzika przyroda na jej brzegach i unikalny na Mazowszu, górski charakter rzeki sprawił, że powstał tu rezerwat przyrody.

altRzeka jest atrakcją turystyczną miasta, nic więc dziwnego, że jej stan czystości jest przedmiotem troski władz gminy oraz lokalnej społeczności. Wypowiedzi mieszkańców bywają kontrowersyjne. Jedni nie dostrzegają problemu i kąpią się wraz z dziećmi w rzece, inni powtarzają zasłyszane informacje o dużym zanieczyszczeniu wody i szkodach w Rezerwacie Świder. Kto tak naprawdę ma rację?

Przed II wojną światową na terenie powiatu, znajdowało się „Letnisko Świder”, które było doskonałym miejscem rehabilitacji dla osób z problemami natury kardiologicznej oraz oddechowej.  Świder zachwycał swoim bogactwem i pięknem. Rzekę zamieszkiwało wiele gatunków ryb i skorupiaków. I choć liczebność, np. pstrągów potokowych, okoni, płoci i miętusów znacznie się zmniejszyła w porównaniu do lat 90. i 80., to wciąż łowisko przyciąga swoim urokiem wielu wędkarzy.

Lista skażeń Świdra bywała bardzo długa. Już w latach osiemdziesiątych w rzece znajdowały się odpady promieniotwórcze, drobne śmieci, ścieki komunalne oraz wraki kradzionych samochodów. Wylewane były także zanieczyszczenia z terenów zakładu w Gminie Dębe Wielkie. Podczas spacerów brzegami rzeki, często widzimy  pływające butelki, a nawet pozostawione worki ze śmieciami.

alt alt

W listopadzie 2005 roku uruchomiono oczyszczalnię ścieków w Mińsku Mazowieckim, co znacznie wpłynęło na poprawę czystości Świdra. Dodatkowo w 2012 roku Rada Miasta otrzymała dotację na powstanie przydomowych oczyszczalni ścieków. W północnej części gminy dominują indywidualne systemy kanalizacyjne odprowadzające ścieki do zbiorników bezodpływowych, a na terenach pozbawionych sieci kanalizacyjnej został uruchomiony program dofinansowania budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. Proces ten znacznie poprawił  stan jakości wody w rzece Świder. Obecnie Świder mieści się w III klasie czystości. Od kilku lat  mieszkańcy oraz władze okolicznych gmin włączają się w jej oczyszczanie. 13- 14 kwietnia 2013 r. odbędzie się X Mazowiecki Ekologiczny spływ Świdrem (Mlądz - Górki - 9,4 km). Już po raz dziesiąty ekoturyści posprzątają po zimie nurt i brzegi rzeki Świder. Nadal jednak obowiązuje zakaz kąpieli, który został wprowadzony przez sanepid.  Warto zwrócić uwagę na to, iż wielu mieszkańców pobliskich gmin spędza letnie wakacje nad Świdrem - kąpiąc się, łowiąc  ryby, czy też opalając się na przybrzeżnych plażach. Nowoczesne baseny działające w Józefowie nie zmieniły faktu, że to rzeka  jest główną atrakcją turystyczną naszego regionu. Organizowane są tu spływy kajakowe, maratony wzdłuż Świdra, a także zawody skimboardowe, cieszące się wielką popularnością wśród młodzieży. Nasze władze już od kilku lat starają się dbać o czystość rzeki, realizując wiele różnych projektów. Świder jest ważnym elementem naszego krajobrazu, z którym utożsamia się powiat otwocki.

Rzeka Świder zaliczana jest nadal do tych bardziej zanieczyszczonych, choć z każdym rokiem sytuacja ta ulega stopniowej poprawie.

alt

Najważniejsze jednak jest to, że warto dbać o takie miejsca jak okolice rzeki Świder, ponieważ to  ,,nasza mała Ojczyzna”  i to właśnie my powinniśmy o nią w należyty sposób zadbać.