Reklama

alt

Tajemnice nadbużańskich brzegów

Julia Marzec, Aleksandra Janeczko

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Białobrzegach

Opiekun: Magdalena Michalak, Marlena Kujawa

 

Nie ma lepszego miejsca do nawiązania bliskiego kontaktu z naturą niż spacer wzdłuż brzegów rzeki Bug i jej starorzecza.

alt

Naszą wędrówkę rozpoczęłyśmy wizytą w skansenie w Kuligowie, zachwycając się widokiem polskiej wsi z XIX i początku XX wieku. Pan Wojciech – założyciel i opiekun tego magicznego miejsca – z pasją prawdziwego gawędziarza przybliżył nam historię skansenu i topografię nadbużańskich ostępów.

alt alt

Po tak interesującej rozmowie nie pozostawało już nic innego, jak tylko udać się nad rozlewiska Bugu. Brzeg rzeki przywitał nas wspaniałym koncertem żab oraz cudownym widokiem brodzących w wodzie bocianów. Podczas całej wycieczki towarzyszył nam donośny świergot rozmaitych ptaków. Od razu można było przekonać się, że podziwiany przez nas teren jest ostoją dla wielu gatunków skrzydlatych kręgowców.

alt alt

Naszą uwagę przykuły obficie kwitnące białe rośliny przypominające pospolite dmuchawce. Tworzyły nad brzegiem Bugu gęste, podobne do dywanów pokrywy. Trudność w zidentyfikowaniu ich nazwy gatunkowej sprawiła, że zaintrygowały nas i pozostawiły po sobie niezaspokojone pragnienie poznania ich sekretów. Oprócz wspomnianych śnieżnobiałych roślin dostrzegłyśmy kwitnące żółte kaczeńce oraz wierzby, które niczym mazowieckie „namorzyny” stały zanurzone „po kolana” w wodzie.

alt alt

alt

Pięknie wyglądały także liczne wyspy i wysepki, które podziwiałyśmy podczas spaceru. Brzeg rzeki obfitował natomiast w trzcinę wodną, kołyszącą się delikatnie na wietrze, a na wodzie blisko brzegu występowała bujnie różnorodna roślinność. Nie kwitły co prawda grzybienie białe ani piękne żółte grążele, ale i tak widok zapierał dech w piersiach. 

alt alt

Idąc  ścieżkami rozlewiska chłonęłyśmy niesamowite widoki, zachowane w niemal niezmienionej formie od wielu, wielu lat. Spotkałyśmy na swojej drodze przebiegającą jaszczurkę, która szybko pomknęła w zarośla, przypominając nam, że jesteśmy na jej terenie. Bardziej fotogeniczna okazała się żaba, która ze stoickim spokojem pozwoliła się fotografować.

alt alt alt

W końcu, po całym dniu wędrówki, odpoczęłyśmy na łonie natury, leżąc na łące porośniętej świeżą, soczyście zieloną trawą.

alt alt

Wiosenne słońce sprzyja turystyce, a rozlewiska Bugu są idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu. Nawet ci, którzy nie przepadają za kontaktem ze środowiskiem naturalnym, będą zachwyceni tym, co tam zobaczą. Położona blisko stolicy rzeka może być wyjątkową atrakcją dla tych, którzy żyją w wielkim mieście. Niesamowity klimat nadbużańskich brzegów stwarza okazję do spotkania z tajemniczą, polską przyrodą.

alt alt