Reklama

alt

Ekoturniej – dobra sprawa to nauka i zabawa

Alicja Piątkowska, Paulina Wróbel

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Białobrzegach

Opiekun: Magdalena Michalak, Marlena Kujawa

 

Dzień Ziemi to wyjątkowe święto w naszej szkole. Z tej okazji organizujemy Ekoturniej, który co roku wzbudza ogromne zainteresowanie wśród uczniów. Konkurs i związane z nim zadania zacieśniają więzi wewnątrz społeczności szkolnej oraz sprawiają, że czujemy się bardziej odpowiedzialni za otaczającą nas przyrodę.

Światowy Dzień Ziemi to bardzo ważne wydarzenie dla wszystkich młodych ludzi, którzy kochają przyrodę. Z tej okazji w Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach odbywa się Ekoturniej. Jest on bardzo mocno wpisany w tradycje naszej szkoły. W tym roku uczniowie klas 0-III staną do ekozawodów już po raz dwunasty.

alt alt

Każdy Ekoturnej ma swój tytuł, np. „Las blisko nas”, „Ziemia jest tylko jedna” lub „Czy jesteś eko?”. Podczas zmagań konkursowych bierzemy udział w czterech konkurencjach, których motywem przewodnim jest hasło towarzyszące imprezie. Co roku wymyślamy nowe zadania. Do tradycji Ekoturnieju można zaliczyć śpiewanie piosenek i tworzenie plakatu. Dziewczynki mają okazję sprawdzić się w roli modelek, biorąc udział w pokazie ekomody. Każda z konkurencji pozwala nam wykazać się znajomością ekologii, ochrony przyrody i środowiska, w którym żyjemy. Do rywalizacji zachęcają przygotowane przez drużyny okrzyki dopingujące.

alt alt

Ekoturniej nie może oczywiście odbyć się bez udziału znakomitych gości. Konkurs uświetniają swoim przybyciem przedstawiciele samorządu gminy Nieporęt, w której znajduje się nasza szkoła oraz zaprzyjaźnione z nami leśnictwo. Mamy wówczas okazję podzielić się  radością, entuzjazmem i zdobytą wiedzą z ważnymi dla nas osobami życia publicznego.

alt alt

Najgłębiej zapadł nam w pamięć X – jubileuszowy – Ekoturniej. Zostaliśmy wówczas postawieni przed bardzo trudnym zadaniem. Jeszcze przed konkursem mieliśmy wykonać barwne plakaty ilustrujące motto: „Las blisko nas”. Szkoła, do której chodzimy z trzech stron otoczona jest lasem. Można w nim znaleźć różnorodne gatunki drzew, krzewów, roślin zielnych, a także kilka pięknych pomników przyrody. Temat konkursu sprawił, że każdy chciał dać z siebie wszystko. Podczas trwania imprezy wcieliliśmy się w role młodych artystów i z brawurą wykonaliśmy poważne piosenki, opisujące cierpienie Ziemi na skutek zanieczyszczeń. Nie zabrakło jednak lżejszych i weselszych utworów, w tym znanych wszystkim „Jagódek”. Okazało się, że dobry głos i talent plastyczny to atuty każdej grupy, które pozwoliły uczcić Ziemię w dniu jej święta. Znakomicie bawiliśmy się układając zagadki przyrodnicze i wymyślając leśno-ekologiczne okrzyki.

alt alt

Wszyscy tak bardzo zaangażowali się w zadania konkursowe, że po podliczeniu wyników tablica wskazała nam remis. Były same pierwsze miejsca! Leśniczy Białobrzegów podobnie jak my wykazał niemałe zacięcie artystyczne i, chcąc podziękować za udział w tak wyjątkowej imprezie, zagrał nam na rogu hejnał, który wstrząsnął murami szkoły. Na sam koniec, gdy już było niemal po wszystkim, jury konkursu zaskoczyło nas niezwykłym prezentem – nowoczesnym ekranem multimedialnym do sali przyrody. Wszyscy nie posiadaliśmy się z radości, a najbardziej chyba nasza pani od przyrody, której wysiłek włożony w przygotowanie imprezy został doceniony w tak niespodziewany i miły sposób.

alt

Jak już zdążyliście pewnie zauważyć celem tej jedynej w swoim rodzaju nauki przez zabawę jest utrwalenie i wzbogacenie wiadomości związanych z przyrodą i ekologią. Co roku kładziemy szczególny nacisk na przyrodę naszej Małej Ojczyzny – Białobrzegów i okolic. Zmieniające się w kolejnych latach hasło przewodnie pozwala na poszerzenie wiedzy z zakresu tej tematyki. Ekoturniej zawsze wywołuje w nas ogromne emocje. Towarzyszą one wszystkim konkurencjom, zdobywaniu punktów i związanej z tym  wspaniałej atmosferze. Wszelkie starania uczniów są  nagradzane dyplomami. Dyplom dostaje każda drużyna, ponieważ wszyscy powinniśmy dbać o środowisko, w którym żyjemy i wtedy każdy z nas będzie mógł czuć się zwycięzcą. Uważamy, że Ekoturniej to wspaniały pomysł na łączenie nauki z zabawą. Każda edycja tego konkursu jest niepowtarzalna, wzbogaca nas w zupełnie nowe doświadczenia oraz tworzy pozytywne wspomnienia, do których będziemy wracać jeszcze przez bardzo długi czas. Dzięki Ekoturniejowi czujemy też, że jesteśmy bardziej zintegrowani. Ekozintegrowani …. i ekoszczęśliwi.

alt