Reklama

alt

Zielony świadek historii

Paweł Gniadek, Michał Fląt

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Białobrzegach

Opiekun: Magdalena Michalak, Marlena Kujawa

 

„Gościu siądź pod mym liściem...” pisał Jan Kochanowski – ojciec polskiej poezji. Podobne  słowa cisną się na usta wszystkim, którzy szukając ochłody w gorące letnie południe mieli okazję stanąć  w cieniu starej, pochylonej lipy, odetchnąć powietrzem przesyconym wonią lipowego miodu i zanurzyć się w gęstwinę odległych wydarzeń, dawnych wspomnień i minionych dziejów.

Niedaleko Warszawy w miejscowości Nieporęt, usytuowanej malowniczo nad brzegami Zalewu Zegrzyńskiego, możemy podziwiać wyjątkowy pomnik przyrody – lipę drobnolistną „Agatę”. To wiekowe drzewo pamięta czasy, gdy w 1668 r.  król Jan II Kazimierz Waza ufundował znajdujący się w sąsiedztwie barokowy kościół – wieści niosą, że lipa została zasadzona przez stacjonujący w Nieporęcie oddział żołnierzy królewskich.

alt

Drzewo jest jednym z najstarszych okazów przyrodniczych na terenie gminy. O jego  unikatowości świadczą także  rozmiary – swoją koroną sięga 20 metrów, a w obwodzie mierzy 4,70 m. Lipa ma widoczny susz na konarach i gałęziach. Duże guzowate narośla i ubytki kominowe podkreślają jej sędziwy wiek.

alt

Roślina wyjątkowo prezentuje się w szacie zimowej, ale zachwyca swoimi pięknem o każdej porze roku. Latem, siadając w jej cieniu i wsłuchując się w szepty liści i konarów odnosi się wrażenie, że drzewo snuje opowieści o zamierzchłych dziejach. Wydrążone wnętrze lipy kryje w sobie niejedną tajemnicę, a popękana i pofałdowana kora przypomina skórę leciwego staruszka, który przechowuje w pamięci najważniejsze wydarzenia z minionych lat.

Lipa jest świadkiem wielowiekowej historii regionu, mieszkańcy okazują jej więc ogromną dbałość i troskę. Ostatnia konserwacja drzewa miała miejsce w 2010 r., ale przewidywana jest i w tym roku, tuż przed ulistnieniem. Pomnik przyrody znajduje się pod stałą obserwacją gminy, która dba o to, aby wszelkie miejsca dotknięte chorobami dendrologicznymi były na bieżąco usuwane – w niedalekiej przyszłości planowana jest redukcja gałęzi głównej.

alt

W czasie II Wojny Światowej Niemcy wycieli wszystkie sąsiadujące z lipą drzewa, a ona sama przetrwała zawieruchę wojenną, odnosząc przy tym kilka ran, o czym świadczą otwory po kulach karabinu w korze rośliny. Uważamy, że dzięki temu można ją uznać za symbol zwycięstwa i patriotyzmu. Dla nas – mieszkańców gminy Nieporęt – lipa „Agata” ma ogromną wartość, nie tylko przyrodniczą, ale także historyczną. Rosnąc w samym sercu gminy przypomina o tym, jak ważna jest ciągłość pamięci i tradycji oraz szacunek wobec przeszłości.