Reklama

alt

Puszcza Słupecka - Przystań w Sercu Mazowsza

Dagmara Grobel, Karolina Nowicka

Szkoła Podstawowa im. Wojska Polskiego w Białobrzegach

Opiekun: Magdalena Michalak, Marlena Kujawa

 

Rezerwat Przyrody Puszcza Słupecka to piękny i urozmaicony wysokimi wydmami obszar leśny o powierzchni 160,6 ha położony w południowo-wschodniej części mazowieckiej gminy Nieporęt, po obu stronach rzeki Czarnej. Jest to największy spośród trzech nieporęckich rezerwatów. Sam rezerwat nie jest udostępniony dla ruchu turystycznego, natomiast możemy korzystać ze wszystkich szlaków turystycznych znajdujących się w Puszczy Słupeckiej. Znajduje się tutaj wiele uroczych zakątków wartych polecenia zarówno tym, którzy chcieliby poleżeć na polanie, jak i tym, którzy cenią sobie aktywny wypoczynek.

Zdecydowanie lubimy aktywnie spędzać czas, zatem, korzystając z doskonałych warunków śniegowych, wyruszyłyśmy do Puszczy Słupeckiej na nartach biegowych. Już od dawna chciałyśmy zobaczyć ten malowniczy teren w zimowej scenerii. Nie zawiodłyśmy się!

Puszcza Słupecka zachwyca swym urozmaiconym krajobrazem także zimą.

Teren pod względem zbiorowisk roślinnych jest zróżnicowany. Dominują grądy i łęgi, a także bory mieszane i łąki, teraz co prawda przykryte śnieżnym, puszystym dywanem, to jednak tylko dodaje im niepowtarzalnego uroku.

Na świeżym śniegu doskonale widoczne są ślady zwierząt, które licznie występują na terenie  puszczy.

alt

Możemy tu spotkać sarny, dziki, zające, jenoty, borsuki, a nawet króla puszczy- łosia. Nam udało się dostrzec przemykającego po zaspach śnieżnych lisa i sarnę!

W krajobrazie Puszczy Słupeckiej przeważają łęgi olchowo-jesionowe, ale równie licznie występują tutaj niemal wszystkie gatunki polskich drzew: dęby, brzozy, graby, wiązy, klony,  lipy, sosny i świerki. Uwieczniłyśmy na zdjęciu dwa wspaniałe, wiekowe, olbrzymie dęby, które są oznaczone jako pomniki przyrody.

alt

Urzekły nas ich niezwykłe, powyginane konary przez które przebijały się promienie słońca oraz ich ogromne, guzowate pnie. I tutaj, uwaga- prawdziwa „perełka”! Na jednym z dębów naszym aparatem uchwyciłyśmy dzięcioła podczas jego pracy!.

alt

W koronach drzew, licznych dziuplach oraz na terenie przylegających do Puszczy Słupeckiej łąk, a także w okolicy rzeki Czarnej, zamieszkuje wiele różnorodnych gatunków ptaków, m.in. wilga, zimorodek, jemiołuszka, turkawka, jastrząb, myszołów, kruk, czapla, żuraw i bocian czarny.

Niewątpliwie  różnorodność gatunków fauny i flory Puszczy Słupeckiej wzbogaca leniwie wijąca się na jej terenie wspomniana rzeka Czarna. W zimowej odsłonie pięknie prezentują się jej brzegi pokryte śniegową pierzynką.

alt

W ciągu trzech godzin naszej leśnej wędrówki nasunęło nam się kilka refleksji, m.in. o tym, jak bardzo zima wpływa na krajobraz lasu. Towarzyszyło nam wrażenie, że tutaj czas jakby zwalnia swój bieg, przyroda jest uśpiona i zbiera siły na nadejście wiosny.

Jakże bardzo wtedy wszystko się zmieni! Drzewa i krzewy będą soczyście zielone, zniknie biały puch i pojawią się przepiękne kobierce utworzone przez zawilce, przylaszczki, fiołki, jaskry i rzadko spotykany w rejonie Warszawy krzew- wawrzynek wilczełyko. Zwierzęta zbudzą się z zimowego letargu i rozpoczną swój okres godowy, czemu towarzyszyć będzie śpiew ptaków i rechotanie żab.

Podczas tej wyprawy odkryłyśmy Puszczę Słupecką na nowo. Odpoczęłyśmy od zgiełku miasta, wsłuchałyśmy się we własne myśli, poddałyśmy się obowiązującym prawom dzikiej natury pozbawionej (na szczęście!) ingerencji człowieka. Przez moment poczułyśmy się cząstką wciąż jeszcze niezbadanego świata przyrody i w niemym zachwycie podziwiałyśmy jeden z najpiękniejszych skarbów Mazowsza, jakim niewątpliwie jest Puszcza Słupecka.