Reklama
Fotorelacja z warsztatów w ramach projektu OPSM

alt

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z działań prowadzonych w ramach projektu Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza.

W roku szkolnym 2012/2013 Liga Ochrony Przyrody prowadzi edukacyjny projekt pt. „Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza”. Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z małych mazowieckich miejscowości. W projekcie uczestniczy 18 placówek m.in. z Józefowa, Białobrzegów, Mysiadła, Wyszkowa, Maciejowic, Michałówki, Porządzia, Leszczydołu Nowin, Łomianek, Brańszczyka, Więckowa, Woli Rębkowskiej, Życzyna, Trojanowa, Długosiodła. Już w lutowym numerze miesięcznika Przyroda Polska młodzi dziennikarze zaproszą czytelników do zwiedzenia miejscowości oraz poznania ich przyrodniczych skarbów. Artykuły będziemy publikować na 39 stronie Przyrody Polskiej, do czerwca 2013 roku, a jeśli ciekawych tekstów będzie dużo, to nawet dłużej. Będzie to niepowtarzalna okazja aby spojrzeć oczami dzieci i młodzieży na rzadko odwiedzane przez turystów i dziennikarzy, ale niezwykle cenne przyrodniczo miejsca. Zapraszamy do śledzenia dokonań młodych dziennikarzy.

Poniżej przedstawiamy relację z zajęć warsztatowych podczas których uczestnicy projektu przygotowywali się do czekającego ich zadania.

Pierwsze zajęcia dotyczyły warsztatu pracy dziennikarza. Prowadził je pan Paweł Sierpiński - współpracownik TVN 24, współpracownik dziennika "Puls Biznesu", tygodnika "Newsweek Polska", a także miesięcznika "Press". Uczniowie zostali wprowadzeni w tajniki pracy dziennikarza, a głownie na zbieranie informacji i rzetelne opracowywanie oraz umiejętność wyszukiwania tematów i dobór rozmówców. W trakcie warsztatów dużo czasu poświęcono także technice dziennikarskiej (m.in.: wybór tematu, dlaczego potrzebujemy planu tekstu, jak napisać lead, jak wyszukiwać i weryfikować informacje, jak poprawnie cytować, na co zwrócić uwagę, jak uniknąć najczęściej pojawiających się błędów) i specyfice artykułów o charakterze przyrodniczym. Omówiono podstawowe formy dziennikarskie i możliwość ich wykorzystania w projekcie. Część zajęć poświęcono również problematyce praw autorskich.

altprowadzący Paweł Sierpiński w trakcie warsztatów w Gimnazjum nr 2 w Wyszkowie

altuczennice Gimnazjum w trakcie ćwiczeń z przygotowaną na potrzeby zajęć „prasówką”

altprowadzący dzielił się z uczniami swoim doświadczeniem

altw trakcie drugiej godziny zajęć uczniowie mieli również okazję ćwiczyć wyszukiwanie informacji w sieci Internet (na zdjęciu uczennice Gimnazjum w Maciejowicach)

altw trakcie zajęć pojawiało się wiele pytań, na które prowadzący starał się odpowiedzieć najlepiej jak potrafił. Czasami potrzebna była pomoc zewnętrzna i wykonanie wspólnego telefonu, np. do Rzecznika Prasowego Ministerstwa Środowiska.

altuczniowie musieli też zmierzyć się z prostymi zadaniami przygotowanymi przez pana Pawła

alt

mieli także okazję zapoznać się z miesięcznikiem Przyroda Polska

 

Kolejne warsztaty były przeprowadzone przez współpracujących z Ligą przyrodników z Nadleśnictw w Garwolinie i Wyszkowie oraz z Ośrodka Działań Ekologicznych „Źródła” Filii w Warszawie. W trakcie zajęć terenowych uczniowie mogli m.in. zapoznać się z miejscami przyrodniczo cennymi w ich najbliższym otoczeniu, dowiedzieć się o obowiązujących formach ochrony przyrody, ćwiczyć rozpoznawanie gatunków oraz dokonywać obserwacji przyrodniczych.

 

altgrupa gotowa do pracy

altprzed wyruszeniem na spotkanie z przyrodą uczniowie lokalizują obszary i obiekty cenne przyrodniczo w najbliższej okolicy na mapie.

altuczniowie otrzymali karty do prowadzenia obserwacji przyrodniczych

altwarsztaty prowadzili m.in. pracownicy Nadleśnictwa Wyszków. Na zdjęciu Karolina Gizińska wraz z grupą ze Szkoły Podstawowej w Porządziu

altnajpierw fachowy instruktaż...

alt...następnie uczestnicy warsztatów samodzielnie mierzą drzewo

altuczniowie samodzielnie wypełniają karty obserwacji

alt

w trakcie pracy uczniowie posiłkowali się również kieszonkowymi przewodnikami wydawnictwa MULTICO

alt

wszystko zostało dokładnie obejrzane i zbadane

altalt

 

Dla uczniów zorganizowaliśmy również plener fotograficzny, który poprowadził dla nas fotograf przyrody z długoletnim doświadczeniem pan Wojciech Mędrzak. W trakcie zajęć uczniowie mieli okazję poeksperymentować z formą i podejściem do fotografii przyrodniczej, a także przetestować nowe aparaty fotograficzne, które szkoły otrzymały od Ligi w ramach projektu. Po plenerze odbywały się warsztaty komputerowe, na których uczniowie mogli dokonać selekcji zdjęć oraz porozmawiać o nich z fotografem. W trakcie tych zajęć zapoznawali się również z podstawowymi informacjami dotyczącymi obróbki graficznej fotografii cyfrowej.

 

alt

pierwsze zdjęcia i zapoznawanie się z nowym sprzętem

alt

uczestnik pleneru buszujący "w zbożu"

alt

próby wykonania fotografii „makro”...

alt

...i z perspektywy „żabiej”

alt

uczestników nie zniechęcała zimowa aura...

alt

...nie unikali też ujęć wymagających dobrej koordynacji ruchowej

alt

uczestnikom pleneru zdarzało się też spotkać na swojej drodze niewzwykle profesjonalnych modeli

 

W relacji pojawiły się fotografie wykonane podczas warsztatów w: Publicznym Gimnazjum im. ks. Grzegorza Piramowicza w Maciejowicach, Szkole Podstawowej im. Wojska Polskiego w Białobrzegach, Gimnazjum nr 2 im. Obrońców Westerplatte w Wyszkowie, Publicznej Szkole Podstawowej im. ks. J. Trzaskomy w Porządziu, Publicznym Gimnazjum w Michałówce, Zespole Szkół w Życzynie, Gimnazjum nr 1 im. Łączniczek Armii Krajowej w Józefowie.

 

Jeżeli chciałbyś aby Twoja Szkoła albo szkoła Twojego dziecka również włączyła się do naszej akcji serdecznie zapraszamy do kontaktu z redakcją.

 

Projekt udało się przeprowadzić dzięki wsparciu finansowemu Fundacji PZU.

 

przy realizacji projektu współpracujemy z:

alt

Projekt realizowany jest w ramach współpracy z Fundacją PZU

alt

Nadleśnictwo Wyszków

Nadleśnictwo Garwolin

alt

Ośrodek Działań Ekologicznych "Źródła" Filia w Warszawie

 

IMM Studio Wojciech Mędrzak

 

Wygraj konkursy

 • Konkurs internetowy pt. „Chrońmy Mokradła”

  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie internetowym związanym z ekspozycją wystawy pt. „Chrońmy Mokradła”, która prezentowana jest obecnie w siedzibie Parku.


  zobacz więcej
 • EKOFILM 2016 / Litewski "Woods" wygrywa Ekofilm

  „Woods” Ignasa Meilunasa najlepszy podczas Ekofilmu

  „Woods” w reżyserii litewskiego twórcy Ignasa Meilunasa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”. II miejsce zdobył film „Choice” w reżyserii Macieja Puczyńskiego, a III nagroda przypadła w udziale filmowi „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” w reżyserii Krystiana Matyska. 


  zobacz więcej
 • Otwarcie Festiwalu Ekofilm

  16 maja 2016r. w Nowogardzie rozpoczął się Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska. 


  zobacz więcej