Reklama
Drzewo zielony przyjaciel człowieka

alt

W ramach programu edukacyjno-przyrodniczego Drzewo zielony przyjaciel człowieka realizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Radomiu przeprowadzone zostały zajęcia terenowo - warsztatowe dla nauczycieli.

Zajęcia dla nauczycieli odbyły się na terenie Nadleśnictwa Marcule w Centrum Edukacji Przyrodniczej. Prowadzący – Elżbieta Molenda – prezes Zarządu LOP w Radomiu

W części zajęć terenowych uczestnicy zapoznali się z drzewami rosnącymi w arboretum Centrum Edukacji Przyrodniczej. Następnie prowadząca poprowadziła edukację wokół drzewa ( wg autorskiego scenariusza).

W ramach tej edukacji  nauczyciele określali:

- wiek wybranego drzewa; w tym celu mierzyli jego obwód i obliczali wiek wg wzoru podanego przez prowadzącą,

- określali wysokość drzewa.

W części warsztatowej uczestnicy:

- wysłuchali krótkiego wykładu: Dlaczego tytuł programu Drzewo zielony przyjaciel człowieka?,

- poznali m.in. budowę  mikroskopową chloroplastu znajdującego się w liściu i zawierającego zielony barwnik,

- rozpoznawali liście drzew. Oryginalne  liście: zebrane w czasie przejścia po arboretum i umieszczone na planszy wykonanej przez prowadzącą, liście na zdjęciach wyświetlanych ( przy użyciu komputera i projektora)

- rozpoznawali liście i owoce drzew dopasowując do rysunków przedstawiających kontury drzew (zdjęcie).

alt

Na zakończenie warsztatów uczestnicy otrzymali materiały do wykorzystania w swojej pracy oraz posadzili drzewka.

alt

Na zdjęciu: prowadząca - prezes Zarządu Okręgu  LOP w Radomiu wraz z dwójką innych uczestników sadzi dąb (nazwany LOP-ek)

Zajęcia zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek.

 

Warsztaty zostały sfinansowane ze środków WFOŚiGW w Warszawie, w ramach programu edukacyjno-przyrodniczego Niezapominajka cykl I pod hasłem "Drzewo zielony przyjaciel człowieka"

alt

 

Wygraj konkursy

 • Konkurs internetowy pt. „Chrońmy Mokradła”

  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie internetowym związanym z ekspozycją wystawy pt. „Chrońmy Mokradła”, która prezentowana jest obecnie w siedzibie Parku.


  zobacz więcej
 • EKOFILM 2016 / Litewski "Woods" wygrywa Ekofilm

  „Woods” Ignasa Meilunasa najlepszy podczas Ekofilmu

  „Woods” w reżyserii litewskiego twórcy Ignasa Meilunasa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”. II miejsce zdobył film „Choice” w reżyserii Macieja Puczyńskiego, a III nagroda przypadła w udziale filmowi „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” w reżyserii Krystiana Matyska. 


  zobacz więcej
 • Otwarcie Festiwalu Ekofilm

  16 maja 2016r. w Nowogardzie rozpoczął się Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska. 


  zobacz więcej