Reklama
Europejskie Dni Ptaków

alt fot. Dawid Cząstkiewicz

W weekend 6-7 października 3000 osób w całej Polsce uczestniczyło w obchodach Europejskich Dni Ptaków, organizowanych przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP). Dzięki temu nasz kraj znalazł się na medalowym trzecim miejscu wśród trzydziestu trzech państw świętujących to wydarzenie.

Podczas weekendu w wielu miejscach pogoda nie dopisała, co nie przeszkodziło to uczestnikom ponad 140 wydarzeń organizowanych przez wolontariuszy i współpracowników OTOP w podziwianiu spektakularnej jesiennej wędrówki ptaków. Najwięcej miłośników tych zwierząt – 350 - zjechało na „Ptasi Piknik” na Mierzeję Wiślaną, organizowany m.in. przez Stowarzyszenie „Drapolicz”. Najliczniej obserwowanym gatunkiem okazała się zięba (na fotografii) – ponad 33 tys. osobników. Na drugim miejscu uplasowała się czajka, której wielotysięczne stada widziano m.in. przy polderze Sątopy-Samulewo na Warmii. Trzecie miejsce zajął szpak. Według wstępnych wyników obserwatorom w Polsce udało się policzyć co najmniej 175 tys. ptaków z ponad 110 gatunków. Pełne wyniki podano na stronie www.otop.org.pl.

Europejskie Dni Ptaków są znakomitą okazją do zwrócenia ludzi na wielką jesienna migrację oraz konieczność zapewnienia skutecznej ochrony dzikim ptakom i ich siedliskom – mówi Zdenek Vermouzek, dyrektor Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego, które w tym roku pełniło funkcję europejskiego centrum koordynacyjnego. Od Portugalii po Uzbekistan i od Finlandii po Cypr  w obchodach uczestniczyło 64 000 osób, które naliczyły prawie 6 mln ptaków. Tradycyjnie nie zabrakło obserwacji ornitologicznych rzadkości. Największą sensacją był pochodzący z Ameryki Północnej biegus długoskrzydły, zaobserwowany na stawach w Kocku (lubelskie). To dopiero czwarta obserwacja tego gatunku w historii Polski. Ciekawe były również spotkania z czaplą purpurową (Objezierze w Wielkopolsce), świstunką żółtawą (działający w ramach Akcji Bałtyckiej punkt Bukowo w zachodniopomorskim) czy świergotkami rdzawogardłymi (m.in. Pola Irygacyjne we Wrocławiu).

Jesień to wspaniały czas dla obserwatorów ptaków. Pojawiają się rzadkości z Ameryki Północnej czy Syberii, a bardziej pospolite gatunki pojawiają się nieraz nad centrami wielkich miast, gdzie wystarczy zadrzeć głowę do góry, by chwilą zachwytu pożegnać tych niestrudzonych wędrowców – podsumowuje Antoni Marczewski z OTOP, koordynator krajowych obchodów Europejskich Dni Ptaków.

Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

 

 

Wygraj konkursy

 • Konkurs internetowy pt. „Chrońmy Mokradła”

  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie internetowym związanym z ekspozycją wystawy pt. „Chrońmy Mokradła”, która prezentowana jest obecnie w siedzibie Parku.


  zobacz więcej
 • EKOFILM 2016 / Litewski "Woods" wygrywa Ekofilm

  „Woods” Ignasa Meilunasa najlepszy podczas Ekofilmu

  „Woods” w reżyserii litewskiego twórcy Ignasa Meilunasa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”. II miejsce zdobył film „Choice” w reżyserii Macieja Puczyńskiego, a III nagroda przypadła w udziale filmowi „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” w reżyserii Krystiana Matyska. 


  zobacz więcej
 • Otwarcie Festiwalu Ekofilm

  16 maja 2016r. w Nowogardzie rozpoczął się Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska. 


  zobacz więcej