Reklama
Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza

alt

 

W roku szkolnym 2012/2013 Liga Ochrony Przyrody zrealizowała projekt edukacyjny pt. Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza.

Projekt został zrealizowany w ramach współpracy z Fundacją PZU.

alt

Informacje o projekcie:

Projekt skierowany jest do uczniów szkół podstawowych (klasy V-VI) oraz gimnazjów z terenów wiejskich lub miast do 30 tys. mieszkańców leżących na terenie województwa mazowieckiego.

Zadaniem projektowym, które czeka na uczniów jest przygotowanie artykułu prasowego do miesięcznika Przyroda Polska. Od lutego 2013 roku udostępnimy uczestnikom projektu 39 stronę naszego miesięcznika, aby mogli nam opowiedzieć jakie przyrodnicze "skarby" skrywają ich miejscowości. Najciekawsze artykuły, ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez uczniów zostaną opublikowane na łamach czasopisma oraz zamieszczone na stronie internetowej LOP.

 

Wciąż czekamy na kolejne artykuły. Zachęcamy do współpracy w ramach projektu szkoły z całej Polski. Wystarczy wysłać artykuł (tekst + minimum 2 zdjęcia) na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , a być może opublikujemy go już w następnym numerze Przyrody Polskiej.

Zachęcamy do obejrzenia artykułów opublikowanych na stronie LOP

PRZEJDŹ DO LISTY ARTYKUŁÓW

 

Uczniowie pracowali nad artykułem indywidualnie lub w dwuosobowych zespołach. Tematem artykułu mogą być walory przyrodnicze wybranego miejsca. Opisać można np.: rezerwat, zbiornik wodny, miejsce występowania ciekawych roślin/zwierząt/grzybów, obszar Natura 2000, tereny podmokłe.

Prace przyjmujemy od grudnia 2012 r. Uczniowie uczestniczący w projekcie będą mieli możliwość przygotować się do realizacji zadania projektowego poprzez cykl bezpłatnych warsztatów (warsztat pracy dziennikarza, plener fotograficzny, warsztaty dot. selekcji i obróbki graficznej zdjęć, warsztaty przyrodnicze w terenie).

Do udziału w warsztatach w ramach projektu zaprosiliśmy 18 szkół. Natomiast zachęcamy wszystkich uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych do spróbowania swoich sił i przesyłania nam, za pośrednictwem nauczyciela, napisanych przez siebie artykułów o tematyce przyrodniczej. Być może jeden z nich zostanie wybrany do publikacji w Przyrodzie Polskiej.

Projekt ma charakter niekomercyjny. Uczestnictwo w projekcie jest bezpłatne dla szkół dzięki dofinansowaniu ze środków Fundacji PZU. Pytania dot. projektu oraz artykuły uczniów można przesyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Więcej o projekcie w plikach pt. "Informacja o projekcie(...)" oraz "Regulamin nadsyłania artykułów(...)"

 

Zachęcamy do obejrzenia fotoreportażu z zajęć, które odbyły się w ramach projektu TUTAJ

Komunikat o wydłużeniu terminu nadsyłania artykułów do numeru marcowego TUTAJ

Od lipca 2013 roku honorarium za artykuły publikowane w Przyrodzie Polskiej w ramach cyklu "Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza" wynosi 250 złotych brutto.

 

PLIKI DO POBRANIA:

1. Informacja o projekcie wraz z formularzem zgłoszeniowym

2. Regulamin nadsyłania artykułów do redakcji Przyrody Polskiej w ramach projektu Odkrywamy Przyrodnicze Skarby Mazowsza

3. Załącznik do regulaminu - założenia merytotyczne artykułu

4. Zaświadczenie warsztaty

5. Protokół przekazania książek i aparatów

6. Oświadczenie prawa autorskie

7. Oświadczenie dodatkowe warsztaty nauczyciela

8. Zgoda na wykorzystanie wizerunku uczniów

SCENARIUSZE LEKCJI DO POBRANIA:

1. dziennikarski

prezentacja z warsztatów dziennikarskich

wybór materiałów prasowych

2. przyrodniczy

załącznik nr 1

załącznik nr 2

załącznik nr 3

załącznik nr 4

3. plener fotograficzny

ABC młodego fotografa przyrody cz. I

4. warsztaty komputerowe

ABC młodego fotografa przyrody cz. II

alt

Projekt realizoawny jest w ramach współpracy z Fundacją PZU