Reklama
Susły moręgowane coraz liczniejsze

altTegoroczne liczenie susłów moręgowanych w Kamieniu Śląskim wykazało ponad 770 czynnych nor. Oznacza to, że ten jeszcze do niedawna wymarły w Polsce gatunek ma tam już silną, stabilną kolonię. Kilkadziesiąt susłów trafiło z hodowli na łąkę w Głębowicach na Dolnym Śląsku, wzmacniając jedną z kolejnych odtwarzanych grup wolnościowych tego gatunku

Jeszcze kilka lat temu susłów moręgowanych nie było w Polsce w ogóle. Wymarły całkowicie na przełomie lat. 70. i 80. Obecnie wracają, dzięki staraniom Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”. W ramach przywracania tego gatunku susły pochodzące z Węgier i Słowacji są hodowane w poznańskim ogrodzie zoologicznym i wypuszczane na kolejnych stanowiskach. Jako pierwszą „Salamandra” zaczęła odtwarzać kolonię susłów w Kamieniu Śląskim, w województwie opolskim. Wybór nie był przypadkowy – tam najdłużej przetrwało liczne zgrupowanie tych zwierząt, zanim zostały wyniszczona przez nieprzemyślane ludzkie działania. Obecnie przyrodnicy z Towarzystwa, przy pomocy wolontariuszy, corocznie monitorują odtwarzane stanowiska. Ten rok okazał się bardzo korzystny dla susłów na Opolszczyźnie i co najmniej podwoiły tam swoją liczebność. – Szacowana na prawie 800 osobników kolonia powinna już przetrwać bez dodatkowego zasilania, jeśli nie wystąpią jakieś wydarzenia klęskowe – mówi dr Andrzej Kepel, kierownik programu przywracania susła moręgowanego polskiej przyrodzie. – Kompleksy łąk w Kamieniu Śląskim są na tyle rozległe, że tamtejsza populacja susłów może się jeszcze dalej rozwijać, osiągając nawet wiele tysięcy osobników.

Kolejne dwie kolonie susłów moręgowanych są tworzone na Dolnym Śląsku, w Jakubowie Lubińskim i w Głębowicach. W tym drugim miejscu odbył się tygodniowy obóz monitoringowy. Badania dadzą m.in. odpowiedź, ile susłów żyje tam obecnie. Grupa ta zostanie też wzmocniona o kolejne 50 susłów z hodowli. Zostaną wypuszczone na specjalnych obszernych wybiegach aklimatyzacyjnych, Które zostaną usunięte, gdy susły się już zadomowią na tamtejszej łące.

 

Wygraj konkursy

 • Konkurs internetowy pt. „Chrońmy Mokradła”

  Biebrzański Park Narodowy zaprasza do udziału w konkursie internetowym związanym z ekspozycją wystawy pt. „Chrońmy Mokradła”, która prezentowana jest obecnie w siedzibie Parku.


  zobacz więcej
 • EKOFILM 2016 / Litewski "Woods" wygrywa Ekofilm

  „Woods” Ignasa Meilunasa najlepszy podczas Ekofilmu

  „Woods” w reżyserii litewskiego twórcy Ignasa Meilunasa otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Filmowego w ramach XIV Ogólnopolskiego i X Międzynarodowego Festiwalu Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”. II miejsce zdobył film „Choice” w reżyserii Macieja Puczyńskiego, a III nagroda przypadła w udziale filmowi „Łowcy miodu. Na ratunek pszczołom” w reżyserii Krystiana Matyska. 


  zobacz więcej
 • Otwarcie Festiwalu Ekofilm

  16 maja 2016r. w Nowogardzie rozpoczął się Festiwal Filmów Ekologicznych im. Macieja Łukowskiego „Ekofilm”, który jest przeglądem twórczości filmowej poświęconej problemom ekologii i ochrony środowiska. 


  zobacz więcej